İhtiyaç sahiplerine 4 bin 125 TL Ödeme! Ödeme Anında Hesabınıza Yatacak

Yeni yıl ile birlikte asgari ücrete yapılan zam sonrası memur ve emekli vatandaşlara da yapılacak olan zam oranı belli oldu. Devlet tarafından yapılan sosyal yardım amaçlı ödemeler asgari ücret dikkate alınarak belli oluyor. 2023 yılı için asgari ücrete yapılan zam, sosyal amaçlı olarak yapılan ödemeleri de etkiledi. İhtiyaç sahibi vatandaşlara ödenecek olan yardım ödeneklerinin tutarları yükseltildi.

İhtiyaç sahiplerine 4 bin 125 TL Ödeme! Ödeme Anında Hesabınıza Yatacak

Yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılan zam belli olduktan sonra emekli maaşlarına da zam yapıldı. Yapılan zamlarla birlikte emekli maaşları yüzde 57 oranında artmış oldu. Asgari ücrete ise yüzde 54 oranında zam yapıldı. Memur ve memur emekli maaşları yüzde 30 oranında arttırıldı. Artan maaşlar ile birlikte, ihtiyaç sahiplerine ödenecek olan yardım ödeneklerinde de artış uygulandı.

Emekli Maaşlarında Yüzde 57'lik Zam Netleşti!

Önceki yılda en düşük emekli maaşı 3 500 lira olurken, yapılan zam ile birlikte 2023 yılı emekli maaşı 5 500 liraya yükselmiş oldu. Böylelikle en düşük emekli maaşına yüzde 57 oranında zam yapılmış oldu. Yüzde 54 zam oranı alan asgari ücreti geçmiş oldu. Emekli vatandaşlar için önem arz eden zam oranı, emeklileri bir nebze rahatlamış olacak.

4 Bin 125 TL Hesaplara Yatacak!

Dul ve yetim aylıklarında yeni düzenleme getirildi. Gelen zamlardan sonra sosyal yardım amaçlı ödenen dul ve yetim aylıklarında artış sağlandı. Taban maaşa yapılan zam ile birlikte yeni tutar 5 500 TL olmasından dolayı dul ve yetim aylıklarının da yeni tutarları değişti. Yapılan yeni zamlar sonucunda yüzde 75 maaş alanlar 4 125 TL, yüzde 50 maaş alanlar ise 2 750 TL ödeme alacak. Yüzde 25 oranında maaş alanlar ise 1 375 lira maaş alacak.

Eşinden dolayı yüzde 75 oranında 3000 lira maaş alan vatandaşa yüzde 30 oranında zam yapılacak. Yeni zamla tutar 3 900 liraya yükselmiş olacak. Maaşı yüzde 75 oranında alan kişilerin ise taban maaşın altında kalması durumunda seyyanen artış sağlanacak ve maaş 4 125 liraya yükselmiş olacak.