Bankalar

İlk adım Garanti BBVA’dan, Hiperenflasyon muhasebesi geçti

Bir süredir dillendirilen Hiperenflasyon muhasebesine ilk adım Garanti BBVA’dan geldi. Garanti BBVA, Hiperenflasyon muhasebesine geçtiğini duyurdu.

Türkiye’de enflasyon oranlarının yavaş yavaş 3 haneli rakamlara yaklaşmasının ardından finansal kuruluşlarda sistemlerini buna göre revize ediyor. Özellikle enflasyon oranlarının 3 haneli rakamlara çıkması sonucu uygulanan Hiperenflasyon muhasebesi uygulaması bir süredir çeşitli kurumlar tarafından dillendirilmekteydi. İlk adım ise Garanti BBVA’dan geldi. Garanti BBVA yaptığı açıklamada ‘’Türkiye’de enflasyon şubat ayı itibarıyla son üç yılda yüzde 100’ü aştı, uluslararası denetim şirketleri de 30 Haziran itibarıyla Hiperenflasyon muhasebesi uygulanması gerektiğini zaten kamuya açıkladı.” İfadelerine yer verdi.

Garanti Bankasının İspanya merkezli ortağı BBVA grubu Türkiye’de son yıllarda artan enflasyon oranlarına dikkat çekerek IAS 29 kuralı gereği 3 yıllık toplam enflasyonu yüzde 100’ü geçen ülkelerde bankaların mali durumlarının gerçeği yansıtır biçimde ortaya konması için “hiperenflasyon muhasebesi” uygulanması gerektiğini belirtti. Daha sonra ise BBVA, Türkiye’de enflasyon şubat ayı itibarıyla son üç yılda yüzde 100’ü aştığını ve uluslararası denetim şirketlerinin de 30 haziran itibarıyla hiperenflasyon muhasebesi uygulanması gerektiğini söylediğinin altını çizdi.

Enflasyon muhasebesi nedir? Neden gerek duyulur?

Enflasyon muhasebesi özellikle yüksek enflasyonist dönemlerde parasal olmayan değerlerin, enflasyon düzeltmesinde dikkate alınacak tutarlarının düzeltme katsayısı ile çarpılması sonucunda, finansal tablonun ait olduğu tarihteki satın alma gücü cinsinden hesaplanması olarak ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu