Gündem

IMF Başkanı Kristalina Georgieva Davos’tan tüm ülkelere çağrıda bulundu

Dünya Ekonomi Forumu (WEF) toplantısı İsviçre’nin Davos kentinde sıkı güvenlik önlemleri altında devam ediyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 2 yıldır düzenlenemeyen Dünya Ekonomi Forumu (WEF) toplantısı bu yıl İsviçre’nin Davos kentinde sıkı güvenlik önlemleri altında devam ediyor.

Toplantıda dünya liderleri açıklamalarda bulunurken en dikkat çarpıcı açıklama ise IMF Başkanı Kristalina Georgieva’dan geldi. IMF Başkanı Kristalina Georgieva Davos’tan tüm ülkelere çağrıda bulundu.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük sınavla karşı karşıyayız

Dünya Ekonomi Forumu (WEF) toplantısında konuşma yapmak için söz olan IMF Başkanı Kristalina Georgieva tüm ekonomilerin 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük sınavla karşı karşıya olduklarını belirterek, ‘’ Tüm ülkeleri ticaretin önündeki engelleri kaldırmaya, borç sıkıntısı çeken ülkelere yardım etmeye ve sınır ötesi ödeme sistemlerini modernize etmeye çağırarak, yıkıcı parçalanma biçimlerinin kısa vadeli çözümleri olmadığını’’ söyledi.

Diğer yandan Georgieva, Ukrayna’daki sorunun hayatları mahvettiğini, büyümeyi aşağı ve enflasyonu yukarı çektiğinin altını çizdi.

Georgieva, ülkeleri dünyayı daha fakir ve daha tehlikeli hale getirecek jeo-ekonomik güçlere teslim olmamaya çağırdı. Çağrının, dondurulan Rus varlıklarıyla finanse edilmesi planlanan ‘Ukrayna’ya yeniden yapılanma destek paketi’ gündemdeyken gelmesi ise dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu