GündemKripto Para

IMF direktörü Georgiev’dan ilginç kripto benzetmesi: dijital çağda bir saadet zinciri

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetici Direktörü Kristalina Georgieva, kripto paralarla ilgili ilginç bir benzetmede bulundu. Georgieva, kripto paraları dijital çağda bir saadet zinciri olarak nitelendirdi.

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Formu tüm hızıyla devam ediyor. Formun gündem başlıklarından biriside kripto paralar.

Bazı liderler kripto paralarla ilgili olumsuz görüş beyan ederken bazıları ise olumlu karşıladı. Kripto paralarla ilgili en ilginç çıkış ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetici Direktörü Kristalina Georgieva’dan geldi. Georgieva,kripto paraları saadet zincirine benzetti.

Dijital çağda bir saadet zinciri

Georgieva, kripto paralarla ilgili yaptığı yorumda, ‘’Biri size herhangi bir varlıkla desteklenmeyen bir şey üzerinden yüzde 20 dönüş vaad ediyorsa, normalde buna ne dersiniz? Piramit sistemi. Başka bir deyişle bu dijital çağda bir saadet zinciri” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan forumda kripto paralara eleştirilerde bulunan bir diğer isim ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde oldu. Lagerda kripto paralarla ilgili olarak, ‘’Çok naçizhane fikrim, bence kriptoların hiçbir değerleri yok. Değerleri hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çıpası görevi görecek herhangi bir varlığa dayalı değiller” dedi.

Devamında ise Legarda kripto piyasasının regüle edilmesi gerektiğini belirterek, “Şunu açıkça dile getirmemiz gerekiyor. Bir varlık, regüle ediliyorsa, varlık regülatörleri ve denetçileri tarafından denetleniyorsa varlıktır, aksi takdirde para birimi olduğunu iddia edemez. Çünkü denetimler yoksa varlık da varlık değildir.” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu