EkonomiGündem

IMF’den Türkiye’ye faiz uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) artan enflasyon oranları sonrası Türkiye’ye faiz uyarısında bulundu. Diğer yandan IMF, TCMB’nin bağımsızlığına dikkat çekti. İşte detaylar.

Türkiye’de enflasyon oranları artmaya devam ediyor. Son açıklanan verilere göre Türkiye’de enflasyon oranları yüzde 85’e yükseldi. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu ayki faiz toplantısında da faiz indirimine giderek politika faizini yüzde 10,50’ye çekti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye ekonomisine yönelik uyarılarda bulundu. Kuruluş, Türkiye’ye faiz artışı önerisinde bulunarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bağımsızlığına dikkat çekti.

Faiz artışı önerisinde bulundu

IMF, 2022 yılı 4. madde değerlendirmesini tamamladı. IMF’nin bu raporunda enflasyonla mücadelede faiz artışları ön plana çıktı. Raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerine yer veren kuruluş faiz artışı önerisinde bulunarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığına da vurgu yaptı. Öte yandan IMF, faiz artışlarının enflasyonu aşağı çekmeye ve rezervlerin tekrar yükselişe geçmesine katkı yapacağını belirtti.

IMF, Türkiye’ye yönelik önerilerinde sıkı maliye politikasına da yer vererek yüksek enflasyon ve yükselen mali riskler dikkate alındığında sıkı maliye politikasının da yardımcı olacağını ve bu politikalar sonuncunda kur korumalı mevduat da dahil olmak üzere makro ihtiyati ve düzenleyici tedbirlerin aşama aşama uygulamadan kaldırılması gerektiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu