Ekonomi

İngiliz ekonomist Timothy Ash’dan GES yorumu: Fantaziyi bırakın, sonunuz Lübnan gibi olur

Hazine ve Maliye Bakanlığının geçtiğimiz gün TL’deki değer kaybının önüne geçmek için çıkardığı Gelire Endeksli Senet (GES) dünyaca ünlü Ekonomistlerinde gündemine oturdu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İngiliz ekonomist Timothy Ash, Fantaziyi bırakın, sonunuz Lübnan gibi olur, açıklamasında bulundu.

Hükümetin faiz artırmak yerine arka kapıları dolaşmak adına yaptıkları uluslararası arenada da yakından takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının geçtiğimiz gün TL’deki değer kaybının önüne geçmek için Gelire Endeksli Senet (GES) çıkaracağını duyurmuştu.

Bu açıklamanın ardından birçok ekonomist bu tür politikaların işe yaramayacağı konusunda hükümete uyarılarda bulunmuştu. Eleştiriler daha sonra ülke sınırlarını da aşarak dünyaca ünlü Ekonomistlere kadar uzandı. Dünyaca çapında tanınan İngiliz Ekonomist Timothy Ash’da hükümete uyarılarda bulundu.

Fantaziyi bırakın, faizleri artırın

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada İngiliz Ekonomist Ash, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) gibi uygulamaların Türkiye’yi tıpkı Lübnan’da olduğu gibi felakete sürükleyeceğini belirterek, ‘’ Türkiye’nin finansal kimyası her gün daha çok Lübnan’a benziyor. Bu kesinlikte tıpkı Lübnan’da olduğu gibi korkunç bir krizle sonuçlanacak. Tek soru şu: Ne zaman” uyarısında bulunarak, ‘’Fantaziyi bırakın, faizleri artırın’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu