Bilgi MerkeziGündem

İnternetten alışverişte yeni dönem! Telefon, tablet alacaklar dikkat!

Telefon ve tablet alacakları yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler hayata geçiriliyor. Son yayımlanan Resmi Gazete’ye göre internet üzerinden yapılan alışverişlerde yeni düzenlemeye gidildi. İşte detaylar.

Günümüzde dijitalleşmenin etkisiyle alışverişlerin büyük çoğunluğu online platformlara taşınmış durumda. Alışverişler online üzerinden yapılmasıyla birlikte alınan ürün gerçek fiziksel özellikleri tam olarak kestirilemediği için vatandaşlar ürünleri ücretsiz şekilde iade edebiliyordu. Ancak son yapılan düzenleme ile bu uygulamada büyük değişikliğe gidildi. Resmi Gazete’de yayımlanan son karara göre artık iade ücretleri tüketiciler karşılayacak. Ayrıca telefon ve tablette cayma hakkı kaldırıldı.

Telefon ve Tablette cayma hakkı kaldırıldı

Son yapılan değişiklikle birlikte online alışverişte büyük değişikliğe gidildi. Artık online alışverişte yapılan iadelerde iade ücreti tüketici tarafından karşılanacak ve Telefon ve Tablette uygulanan cayma hakkı kaldırıldı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avukat Muhammet Emin Akbudak, Tüketiciye daha kolay diyebileceğimiz bir süreç izleniyordu. Zira yapılan alışverişlerde 14 içerisinde koşulsuz şartsız olarak iade hakkı söz konusuydu. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte cep telefonu ve tablet benzeri elektronik eşyalarda bu cayma hakkı kaldırıldı. 14 içerisinde dahi olsa artık cayma hakkını kullanamayacağız. Bunun yanı sıra yapılan alışverişlerin iadesinde veya değişiklik süreçlerinde kargo şirketleriyle yapılan işlemlerde ise kargo ücreti tüketiciye yansımıyordu. Almış olduğumuz ürünü kargo şirketine götürüp, iade koduyla birlikte verip, devamında takibini bekliyorduk. Ancak bu süreçten sonra bu ücretlerde tüketiciye ait olacak” açıklamasında bulundu.

Öte yandan online alışveriş yapan Ömer Fatih Taşova karardan memnun olduklarını dile getirerek, “Bizim müşterilerimiz genelde hangisini beğenirse onu alma derdinde. Günlük 100-200 siparişimiz oluyor. Bir müşterimiz çeşitli kılıflardan 5-6 adet sipariş veriyor. ‘Nasıl olsa geri iade ederim’ diye düşünüyor. Bu da bize çok kötü yansıyor. Müşterimiz 10 tane kılıf sipariş veriyor. İçinden bir tanesini beğeniyor. En beğendiğini alıyor 9 tanesini iade ediyor. Bizi hem 9 tane kılıfın maliyeti hem de kargo ücreti zarara uğratıyor. Bu şekilde düşünen müşterilerin sayısının azalacağını düşünüyorum. Ciromuzda bir düşüş olmaz fakat sipariş sayımızda bir düşüş olur” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu