BankalarGündem

Ipsos: Her 10 kişiden 9’u, alışverişlerde kredi kartı kullanıyor

Ipsos araştırma şirketi kredi kartı kullanımı ile ilgili dikkat çeken bir araştırma yaptı. Araştırma her 10 kişiden 9’unun alışverişlerde kredi kartı kullandığını ortaya çıkardı. İşte detaylar.

Türkiye’de kredi kartı kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Nakit sıkıntısı çeken vatandaşların ilk başvurduğu yer kredi kartları oluyor. Hal böyle olunca da kredi kartı kullanımları had safhaya çıkıyor. Ipsos araştırma şirketi de son araştırmasında kredi kartı kullanımı davranışlarını inceledi. Araştırma her 10 kişiden 9’unun alışverişte kredi kartı kullandığını ortaya çıkardı.

Her 10 kişiden 9’u, alışverişlerde kredi kartı kullanıyor

Ipsos araştırma şirketi tüketici davranışlarını ele aldığı araştırmasında her 10 kişiden 9’unun alışverişlerinde kredi kartı kullandığını tespit etti.  Öte yandan araştırmaya göre alışverişlerin tamamında kredi kartı kullananların oranı ise yüzde 49 oldu. Yine araştırmaya göre kredi kartı kullananların yüzde 55’i, aylık gelirleri nakit ödemeye yetmediği için kredi kartı kullandığını belirtti.

Diğer yandan dönemlik kart borcunun tamamını ödediğini söyleyen kart sahiplerinin oranı yüzde 46 iken, yüzde 21’i dönemlik borcun biraz azını yatırdığını belirtiyor. Minimum tutarı ödeyenlerin oranı ise yüzde 26. Bireylerin yüzde 61’inin kendine ait bir kredi kartı bulunmakta.

10 kişiden üçünün bir kredi kartı yok

Araştırma sonrası konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan  Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, ”“Araştırmamıza katılan her on kişiden üçünün bir kredi kartı yok. Bu aslında kredi kartı piyasasında henüz hala gidilecek bir yol olduğunu gösteriyor. Kredi kartı sahibi olan her iki kişiden biri ‘tüm alışverişlerini’ kredi kartı ile yaptığını belirtiyor. Kredi kartı bilinçli kullanım gerektiren bir ürün. Bireyin finansal kapasitesi dahilinde kullanıldığında hiç kuşkusuz çeşitli avantajlar sağlayabiliyor, mesela her on kart sahibinden yedisi taksitli alışveriş imkanlarından faydalanıyor.Öte yandan tüm alışverişlerini kredi kartı ile yapanların yarıdan fazlası bu davranışın nedeni olarak nakit ödeme için gelirinin yetersizliğini belirtiyor. Yüksek enflasyon ile mücadelede kredi kartı iki ucu keskin bir bıçak gibi. İpin ucunun kaçma ihtimali var, kredi kartı kullanıcılarının %29’u bu duruma yakın, bu kesim ya ancak minimum ödeme tutarını ödeyebiliyor ya da onu dahi ödeyemiyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu