Gündem

Ipsos: vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor

Ipsos’un yaptı araştırmaya göre Türkiye’de vatandaşlar bankacılara bakanlardan daha çok güveniyor. İşte detaylar.

Kamuoyu araştırma şirketi Ipsos ilginç bir araştırmaya daha imza attı. Ipsos’un son yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de vatandaşların bankacılara bakanlardan daha çok güvendiğini ortaya koydu. 28 ülkeyi kapsayan araştırmada Türkiye’de bakanlara güven yüzde 18 iken bankacılara güven yüzde 22 seviyesinde. Bu da Türkiye’deki güven erozyonunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Araştırmada başka meslek grupları olan güvende araştırıldı. Buna göre politikacılara güven yüzde 14 olurken Yargıçlara yüzde 29, askerlere güven yüzde 39 oldu. Öte yandan Türkiye’de polislere olan güven ise yüzde 42 ile global ortalama olan yüzde 37’nin üzerinde gerçekleşti. Ipsos’un yaptığı araştırmada en ilginç verilerden birisi ise doktorlarla ilgili araştırma oldu. Araştırmaya göre Türkiye’de doktorlara olan güvende 11 puanlık düşüş gerçekleşti. Doktorlara olan güven global ortalamada güvende ilk sırada iken Türkiye’de yüzde 58’lik güven oranı ile, yüzde 63’ün güvendiği bilim insanlarından sonra ikinci sıraya gerilemiş durumda. Üçüncü sırada ise öğretmenler var.

Türkiye, vatandaşlarının birbirine en az güvendiği 3 ülkeden biri

Araştırmada bir diğer ilginç sonuç ise ülkedeki insanların birbirine olan güvenle ilgili oldu. Buna göre Ipsos araştırmasında katılımcılara sorulan ‘ülkenizdeki sıradan bir adam-kadına ne kadar güvenirsiniz’ sorusuna sadece yüzde 27 ‘güvenirim’ cevabını verdi. Bu sonuçla birlikte Türkiye, Japonya ve Güney Kore ile birlikte vatandaşlarının birbirine en az güvendiği 3 ülkeden biri arasında yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu