Kripto Para
Trend

İran’dan dikkat çeken kripto para açıklaması

İran, bugün kripto paralarla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. İran ülkede kripto paraların alım satımının veya yatırım için kullanılmasının yasaklandığını açıkladı. İşte detaylar.

Bugün kripto paralar gündemde önemli yer tuttu. Zira Kanada’nın kripto paralara yatırım yapılmasına 30 bin dolar üst limit getiren kripto para düzenlemesini açıklamasının ardından şimdi de İran kripto paralarla ilgili yeni bir açıklama yayımladı. İran’dan yapılan açıklamada ülkede kripto paraların alım satımının veya yatırım için kullanılmasının yasaklandığı belirtildi.

İran kripto alım satımını yasakladı

İran bugün yaptığı açıklamada ülke genelinde kripto paraların alım satımını ve kripto paralara yatırım yapılmasının yasaklandığını belirtti. Ancak kripto para birimlerinin ve kripto madenciliğinin yalnızca ithalat için kullanılması şartıyla serbest olduğunu belirtildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Ali Rıza Peymanpak, kripto para ile 10 milyon dolarlık ilk ithalat işleminin başarıyla gerçekleştiğini ve dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmeleri yaygın olarak kullanmayı hedeflediklerini vurguladı.

Amaç ABD ambargosunu aşmak

Uzmanlar ise kripto paraların alım satımının yasaklanıp dış ticarette kullanılmasının serbest bırakılmasının ABD’nin uyguladığı tek taraflı bankacılık yaptırımlarını aşmak olduğu belirtiyor. Zira İran, önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde getirilen tek taraflı bankacılık yaptırımlarıyla uluslararası ticarette dolar bazlı işlemler yapamıyor.

Öte yandan İran, dünyada en çok kripto para madenciliği yapılan ülkelerin arasında yer alıyor. İran’da elektrik maliyetlerinin ucuzluğu son yıllarda kripto para madenciliğinin ülkede yaygınlaşmasını sağlıyor.​​​​​​​

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu