EkonomiGündem

İşte mayıs ayının öne çıkan başlıkları; enflasyon, büyüme oranları ve Ukrayna savaşı

Mayıs ayı ABD enflasyon ve büyüme oranlarından Türkiye’deki enflasyon ve büyüme oranlarına, Çin’deki korona vakalarından Ukrayna savaşına kadar birçok gelişmeye şahit oldu. İşte 2022 mayıs ayının öne çıkan başlıkları.

Şubat ayının sonlarında başlayan Rusya-Ukrayna arasındaki sıcak çatışmanın etkileri küresel piyasalarda etkisini sürdürürken, özellikle Avrupa Birliği ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar gündemdeydi.

Öte yandan, Çin’de artan vakalar nedeniyle başlatılan tecrit uygulaması, tedarik zincirinde bozulmalar yaşanmasına neden oldu. Mayıs ayında, Rusya-Ukrayna gelişmeleri ve tedarik zinciri sıkıntılarının yanı sıra ilk çeyrek büyüme oranları revizyonu takip edildi.

ABD 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,15 daraldı

ABD ekonomisi 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,1 büyüme beklentisine karşın yüzde 1,5 daraldı. Euro Bölgesi ekonomisi 2022 yılının ilk çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 5,1 büyüdü. ABD ve Avrupa’da enflasyon rakamları piyasalarda etkili olmayı sürdürdü.

ABD 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,15 daraldı

ABD’de yıllık enflasyon mart ayındaki yüzde 8,5’ten Nisan ayında yüzde 8,3‘e geriledi. Euro Bölgesi enflasyonu mayıs ayında öncül verilere göre yüzde 8,1’e yükseldi. Amerika Merkez Bankası (FED), mayıs ayında yapılan toplantısında politika faiz oranını beklendiği gibi 50 baz puan artırarak yüzde 0,75-1.00 bandına yükseltti. 50 baz puanlık artırım, 2000 yılından bu yana en yüksek miktarlı artırım oldu.

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdü

2021 yılını yüzde 11 büyüme oranıyla tamamlayan Türkiye ekonomisi 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,3 büyüdü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayında gerçekleştirdiği toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Merkez Bankası karar metninde, değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımlarının devreye alınacağı, kredilerde ise ilave makro tedbirler uygulanacağı açıklandı.

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdü

Enflasyon Nisan ayında yüzde 69,97 seviyesine yükseldi. Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 46,44’ten yüzde 57,92’ye yükseltildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3,5’te bırakırken, enflasyon tahminini yüzde 52,1’e yükseltti. Diğer yandan Türkiye’nin haziran ayı enflasyon oranı ise 3 haziran saat 10’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak.

Enflasyon beklentileri artmaya devam ediyor

Enflasyon bekletileri artmaya devam ediyor

3 haziranda açıklanacak enflasyon oranlarına sayılı günler kala enflasyon beklentileride artmaya devam ediyor. AA Finans’ın anketine göre, ekonomistlerin haziran ayından açıklanacak olan mayıs ayı enflasyon oranlarına dair beklentilerinin ortalaması yüzde 5,49 oldu. Ankete katılanların tahminleri ise en düşük yüzde 2,40 ve en yüksek yüzde 8,15 aralığında yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu