Kripto Para

Japonya Luna çöküşünün ardından harekete geçti

Kripto para piyasalarının en büyük çöküşlerinden biri olan Terra Luna sonrası Japonya harekete geçti. Sabitkoinler yasal çerçeveye oturtulacak. İşte detaylar.

Terra Luna’daki depremin etkileri sürüyor. Yaşanan çöküşün ardından milyarlarca dolar buhar oldu ve milyonlarca kişi parasını kaybetti. Tüm bu gelişmelerin ardından ülkeler kripto paraların regüle edilmesi gerektiğini söylerken ilk adım Japonya’dan geldi. Japonya aldığı karar doğrultusunda sabitkoinleri yasal çerçeveye oturtacak.

Japonya parlamentosu tasarıyı onaylandı

Blomberg HT’nin haberine göre Japonya parlamentosu, sabitkoinlerin yasal statüye oturtacak tasarıyı onayladı. Buna göre sabitkoinler yen veya başka bir ulusal para ile ilişkilendirilecek ve sahiplerine bunları nominal değerde kullanma hakkını garanti edecek.

Öte yandan yasayla birlikte sabitkoinler yalnızca lisanslı bankalar, kayıtlı aracı kurumlar ve tröst şirketler tarafından çıkarılabilecek. Ancak tasarı Tether gibi denizaşırı kurumlardan gelen varlığa dayalı mevcut sabitkoinleri veya onların algoritmik eşdeğerlerini kapsamıyor.

Kararın ardından Mitsubishi UFJ Trust ve Banking Corp., yasa uygulamaya girdikten sonra Progmat Coin adlı kendi sabit parasını çıkarmayı planladığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu