Kamu Bankaları Harekete Geçti! Borçlar Erteleniyor, 3 Bin TL Hibe Desteği!

Kamu bankaları maddi zorluk içindeki vatandaşlar için harekete geçiyor, borçlar ertelenirken ihtiyaç sahiplerine 3 bin TL hibe desteği sağlanıyor.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank harekete geçti. Borçluları ve ihtiyaç sahiplerini sevindirecek yeni müjdeler peş peşe açıklandı. Koronavirüs pandemisi ülkemizde devam ediyor ancak aşılama ile birlikte vaka sayılarında önemli düşüşler yaşanıyor, kamu bankaları da normal hayata dönülen bu dönemde vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Borçlar ertelenirken, şartları yerine getirenlere de 3 bin TL hibe desteği verileceği duyuruldu. İşte detaylar…

Koronavirüs pandemisi ülkemizin ekonomisini çok ciddi bir şekilde etkiledi, çok sayıda işletme kapandı ve vatandaşlar bu dönemde işsiz kaldılar. Kamu bankaları vatandaşların maddi durumlarını düzeltebilmeleri için harekete geçiyor. Kurban Bayramı’nın başlamasına da artık çok az bir zaman kaldı, bu dönemde vatandaşların nakit problemi yaşamamaları için borçların 1 yıl erteleneceği, şartları taşıyanlara ise 3 bin TL destek verileceği açıklandı.

1 Yıl Borç Erteleme

Koronavirüs salgını Türkiye’de görüleli neredeyse 1.5 yıl oldu, bu süreçte pek çok kez kısıtlamalar uygulandı, bazı işletmeler virüs tedbirleri kapsamında kapatıldı, kimi işletmelerse bu süreçte ekonomik ağırlığı kaldıramadı ve kapanmak zorunda kaldı. Salgının ilk dönemlerinde vatandaşlara uygun faiz oranları ile kredi desteği sunan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, normalleşmeye geçilen şu günlerde elini yine taşın altına sokmaya hazırlanıyor. İddialara göre kamu bankaları sunmuş olduğu krediler ile kredi kartlarına ait olan borçların ödemelerini 1 yıl boyunca erteleyecek, bankaların bu adımı atması halinde milyonlarca vatandaşın borcu ertelenmiş olacak ve rahat bir nefes alabilecek, özellikle bayram döneminde böyle bir adımın atılması vatandaşları ciddi şekilde rahatlatacak. Bankalar ayrıca 3 bin TL’lik hibe için de müjde verdi.

Borçlulara Erteleme

Temmuz ayıyla birlikte borçlar için erteleme müjdesinin açıklanması bekleniyor. İsteyen vatandaşlar uygulamadan yararlanıp hali hazırdaki kredi kartı ve kredi borçlarını 1 yıl süreyle erteleyebilecek. Bu düzenlemeden yararlanmak için borç miktarının 150.000 TL’yi aşmaması gerekiyor. Kredi kartı ve kredi borcu 150.000 TL’nin üzerinde olan vatandaşlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Erteleme süresi boyunca cüzi miktarda faiz de uygulanacak.

3 Bin TL Hibe

Bankaların bir diğer müjdesi de hibe desteği oldu. Kara listede yer almayan ve borç ödemelerini düzenli bir şekilde yapan kişilere 3 bin TL borç kapatma kredisi desteği sağlanacak. Kurban Bayramı’ndan dolayı bankaların acil nakit ihtiyacını karşılayacak şekilde yeni kredi kampanyaları da duyurması bekleniyor.