EkonomiGündem

Kamu bankalarından reel sektör temsilcilerine: Sabırlı olun

Geçtiğimiz gün TOBB başkanlığında kamu bankaları yöneticileri ve reel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda bankalar sektör temsilcilerine sabır olun çağrısında bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında reel sektör temsileri ve banka yöneticileri bir araya gelmişti. Burada açıklamada bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu reel sektörün krediye ulaşamadığını ve faiz oranlarının çok yüksek olduğundan yakınmıştı.

Hisarcıklıoğlu’ndan faiz açıklaması: Faizler çok yüksek

Toplantının ardından kamu bankaları yöneticileri ve reel sektör temsilcileri basına kapalı olarak bir araya geldi. Kamu bankaları yöneticileri reel sektörün sorunlarının farkında olduklarını belirterek yılbaşına kadar sabırlı olun çağrısında bulundu.

Yılbaşına kadar sabredin

İddiayı ise bugün Dünya gazetesi yazarı Hüseyin Gökçe köşesine taşıdı. Gökçe yazısında, ’’TOBB’da gerçekleştirilen toplantının basına kapalı kısmında, kamu bankalarının yöneticilerine finansmana erişim konusundaki şikayetler dile getirildi. Kredi kullanımı sırasında bankaların çok zorladığını belirten reel sektör temsilcileri, bu alanda biraz esneklik sağlanması gerektiğini bildirdiler. Kamu bankaları yöneticileri ise sıkıntının farkında olduklarını belirtirken, uluslararası piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine döndüğünü kaydettiler. Bu noktada Hazine’nin borçlanma maliyetlerinde başlayan düşüşün devam edeceği öngörüsünü paylaşan bankacılar, yılbaşına kadar bankalar ve reel sektörün ödenmesi gereken dış borcun 24 milyar dolar civarında olduğunu, bunun da Türkiye için çok büyük rakam olmadığını aktardılar. Bankacıların, reel sektör temsilcilerinden yılbaşına kadar sabretmelerini istedikleri öğrenildi.’’ ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu