GündemKripto Para

Kanada kripto alım satımına sınırlama getirdi

Dünyada kripto paralarla ilgili düzenlemeler hızla devam ediyor. Son düzenleme ise Kanada’dan geldi. Kanada kripto alım satım işlemlerine sınırlama getirdi. İşte detaylar.

Dünyada kripto paraların popülerliği her geçen gün daha da artarken kripto paralarda artan oynaklık nedeni ile hükümetlerde vatandaşlarını korumak adını bir dizi düzenlemelere imza atıyor. Kanada hükümeti de bu kapsamda kripto paralarda yaşanan son sallantının ardından kripto paralarla ilgili düzenlemeye gitti. Düzenleme kapsamında Kanada, Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash dışındaki kripto paralara bir yıl için 30 bin dolardan daha fazla yatırım yapılmasını yasakladı.

30 bin dolar sınırlama getirildi

Kanada hükümetinin son aldığı kararla birlikte popüler kripto paralar olan Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash dışındaki kripto paralara bir yıl için 30 bin dolar üst sınır getirdi. Böylece Kanada vatandaşları Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash dışındaki kripto paralara bir yıl içinde maksimum 30 bin dolar yatırabilecek.

Bu düzenleme ise Bitconin’de (BTC) yaşanan son çöküşün ardından geldi. Bilindiği üzere geçtiğimiz son bahar aylarında 60 bin dolar ile tarihi zirvesini gören Bitcoin (BTC) bu seviyeden sert düşüş yaşayarak 17 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bu düşüş nedeniyle binlerce kişi parasını kaybetmiş ve bir bu kadarı da iflasın eşiğine gelmişti. Bu gelişme sonrası ise hükümetler kripto paralardaki volatiliteye dikkat çekerek kripto para piyasalarının regüle edilmesi gerektiğini belirtmişlerdi. Kanada hükümeti de bu son yaptığını düzenleme ile kripto para düzenlemesi konusunda ciddi bir adım atmış oldu.

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash alımlarında sınırlama olmayacak

Kanada hükümeti son yaptığı düzenleme ile Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash dışındaki kripto varlıklara bir yıl içinde maksimum 30 bin dolar üst sınırı getir. Öte yandan Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash alım satımında bir sınırlama olmayacak. Ancak yatırımcılar eğer bir yıllık sürede elindeki varlığı satarsa, satılan miktar belirlenen limitten düşürülecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu