Gündem

Kartlı harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103 arttı

Kart kullanımı her geçen gün artıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre kartlı harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103 arttı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren kredi kartları sonrası nakit kullanımı her geçen gün azalıyor. Kredi kartları hem kullanım kolaylığı sağlarken hem de paramız olmaması durumunda anlık borç sağlıyor. Durum böyle olunca da kart kullanımı her geçen gün daha artıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verileri de bunu gözler önüne serdi. Buna göre kartlı harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1.44 trilyon liraya ulaştı.

Öte yandan Türkiye’de 91,1 milyon adet kredi kartı, 157,8 milyon adet banka kartı ve 63,9 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. 2022 yılında kartla ödemede öne çıkan sektör ise turizm sezonunun da açılması ile birlikte havayolları sektörü oldu. Havayollarını ise konaklama, yemek, akaryakıt istasyonları ve kuyumculuk sektörleri takip etti.

Diğer yandan internetten kartlı ödemeler ise aynı dönemde 2 kat artarak 402 milyar TL’ye yükseldi. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı ise yüzde 25,8 oldu.

Mağaza içi ödemelerde temassız ödemeler öne çıkıyor

Kartlı ödemenin bir diğer versiyonu olan şifre girmeden ödeme yapma imkanı sunan temassız ödemelerde aynı dönemde artış gösterdi. Buna göre mağaza içinde yapılan her 3 kartlı ödemeden 2’si temassız ödeme ile gerçekleştirildi. Böylece mağaza içi ödemelerde temassız ödemelerin payı yüzde 63’e yükselmiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu