BankalarBilgi Merkezi
Trend

Katılım Bankası nedir? Ne işe yarar? Geleneksel bankacılıktan farkı nedir?

Son dönemde karşımıza çıkan Katılım Bankası nedir? Katılım Bankası ne işe yarar? Katılım Bankacılığının geleneksel bankacılıktan farkı nedir? İşte yanıtlar.

Günümüzde bankacılık sisteminde karşımıza çıkan kavramlardan biriside Katılım Bankacılığıdır. Yeni bir kavram olduğu içinde geleneksek bankacılık sistemine aşına olan kişiler Katılım Bankalarının geleneksel bankacılıktan farkını merak ediyor. Peki Katılım Bankacılığı nedir? Katılım Bankacılığı ne işe yarar? Katılım Bankacılığının geleneksel bankacılıktan farkı nedir? İşte tüm bu soruların cevapları.

Katılım Bankası nedir?

Katılım Bankası veya diğer ismiyle faizsiz ya da İslami bankacılık, faiz konusunda hassas olan kişiler için alternatif finans sistemi olarak oluşturulmuş bankacılık sistemidir. Katılım Bankaları da geleneksel bankacılığın yaptığı tüm işlemleri yapmakla birlikte mevduat (fon) toplama ve mevduat kullandırma konusunda geleneksek bankacılıktan ayrılmaktadır. Katılım Bankacılığı kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir. İsimlerindeki “katılım” sözcüğü yapılan bankacılık türünün kar ve zarara katılma prensibine dayalı bir bankacılık olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Katılım Bankası nedir

Katılım Bankaları, tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları, faizsiz finansman prensipleri dâhilinde ticaret ve sanayide değerlendirerek, oluşan kâr veya zararı tasarruf sahipleriyle paylaşırlar. Türk Lirası (TL), Amerikan Doları (USD) ve EURO bazında vadeli hesaplarda toplanan fonlar, kurumsal finansman desteği, bireysel finansman desteği, finansal kiralama, kâr veya zarar ortaklığı yöntemleriyle değerlendirilir.

Katılım Bankaları ne işe yarar

Katılım Bankaları ne işe yarar?

Katılım Bankaları faizsiz faizsizlik prensipleri kapsamında faiz hassasiyeti olan kişilere özel oluşturulmuş bankacılık sistemidir. Bu sistemle birlikte kar veya zarar baştan kabul edilerek tasarruflar bu sistemde değerlendirilir.

Katılım Bankalarının geleneksel bankacılıktan farkı nedir?

Katılım Bankacılığının en merak edilen konusu ise Katılım Bankalarının geleneksel bankacılıktan farklarıdır. Katılım bankaları da geleneksel bankaların yaptığı tüm işlemleri yapmaktadır. Ancak Katılım Bankaları mevduat (fon) toplama ve bu toplanan mevduatları kullanma yöntemi konusunda geleneksel bankacılık sisteminden ayrışmaktadır. Geleneksel bankacılıkta kullanılan mevduat sisteminde tüm yük borçlunun (kredi kullanan) üzerine yüklenmişken Katılım Bankacılığı sisteminde ise tüm yük kar ve zarar üzerinden tüm paydaşlar tarafından paylaşılmaktadır.

Katılım Bankacılığının geşleneksek bankacılıktan farkları

Ülkemizde ise Katılım Bankaları özellikle 2010 yılından itibaren hızla artmıştır. Özellikle kamu sektörü öncülüğünde finans sisteminde önemli bir pozisyona gelmiştir. Ülkemizdeki katılım bankalarının bazıları ise şöyle; Ziraat Katılım, Vakıfbank Katılım, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Emlak Katılım, Türkiye Finans Katılım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu