EkonomiGündem

Kılıçdaroğlu’ndan çarpıcı enflasyon açıklaması: Enflasyon en adaletsiz vergidir

Chp lideri kılıçdaroğlu enflasyon oranlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.Kılıçdaroğlu "Enflasyon en haksız, en acımasız vergidir. Bütün iktisat, ekonomi kitapları yazar; enflasyon en haksız, adaletsiz vergidir." diye konuştu.

Salı gününün gelmesiyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi parti liderlerinin grup konuşmalarına ev sahipliği yaptı.Dün Tuik tarafından son 20 yılın en yüksek enflasyon liderlerin birinci gündem maddesi oldu. Kılıçdaroğlu partinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon en haksız, en acımasız vergidir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Enflasyon en haksız, en acımasız vergidir. Bütün iktisat, ekonomi kitapları yazar; enflasyon en haksız, adaletsiz vergidir.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında.’’ Türkiye’nin güçlü bir gelecek inşa edeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bunun öncülerinin CHP’li belediyelerin olduğunu, belediye başkanlarının tüm engellere rağmen özveriyle çalıştıklarını ve başarılı sonuçlar aldıklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin bulunduğu yerlerde bir tek çocuğun aç girmemesi gerektiğini dile getirerek, “Herkesin güvencesi o kentin belediye başkanı olacak. Valisi değil, kaymakamı, cumhurbaşkanı, bakanları değil, belediye başkanlarımız olacak. Çünkü az önce saydıklarımda adalet duygusu yok, onlara zaten ulaşamazsınız. Muhtarlarla iş birliği yaparak her vatandaşa rahatlıkla ulaşabilir belediye başkanlarımız.” diye konuştu.

Enflasyon en haksız, en acımasız vergidir

Enflasyon oranlarına da değinen kılıçdaroğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu aslında doğruları söylemiyor. Bağımsız, akademik dünyadan insanların oluşturduğu Enflasyonu Araştırma Grubu’na (ENAG) göre enflasyon yüzde 143. Gerçek. Vatandaşlar ‘Ey Kılıçdaroğlu bunun doğruluğunu nereden biliyorsun?’ diye sorabilirler. Patatese yüzde 207, salatalığa yüzde 193, patlıcana yüzde 185, margarine yüzde 160, kabağa yüzde 153, karnabahara yüzde 146 zam geldi. Yüzde 61 doğru mu?” ifadelerini kullandı.

Enerji fiyatların çok yüksek olduğu, hükümetin, enflasyon konusunda sadece vatandaştan fedakarlık beklediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Enflasyon en haksız, en acımasız vergidir. Bütün iktisat, ekonomi kitapları yazar; enflasyon en haksız, adaletsiz vergidir.” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu