GündemKripto Para

KKM’nin bütçeye toplam maliyeti 16,3 milyar TL

Döviz kurlarındaki yükselişleri dizginlemek için devreye sokulan kur korumalı mevduatın (KKM) bütçeye olan yükü her geçen gün artıyor.

TCMB’nin faiz indirimleriyle başlayan kur artışları sonucu dolar kurunun 18 TL’yi aşması sonucu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kurk korumalı mevduat sistemi devreye sokulmuştu. Bu sistemle birlikte parasını kur koruma mevduat sistemine yatıran kişilerin bu tarihten sonra oluşacak kur farkı zararları bakanlık tarafından karşılanacak. Bu da dolar kurundaki her bir kuruş artışın hazineye ek bir yük getirmesi anlamına getiriyor.

Kur korumalı mevduatın nisan ayında bütçeye maliyeti 4,6 milyar TL oldu

Kur korumalı mevduatın nisan ayında bütçeye maliyeti 4,6 milyar TL oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022 nisan ayına ilişkin bütçe gelir ve giderlerini açıkladı. Buna göre kur korumalı mevduatın nisan ayında bütçeye maliyeti 16,3 milyar TL oldu. Diğer yandan kur korumalı mevduat sisteminin bütçeye toplam maliyeti ise 16,3 milyar TL oldu.

Mart ayında ise kkm sahiplerine 11.7 milyar TL ödeme yapılmıştı. Böylece son iki ayda kkm sahiplerine toplamda 16,3 milyar TL ödeme yapılmış oldu.

FED’in faiz artışı sonrası dolar kurundaki artış sonrası kur 15.50 lira seviyesini aştı. Uzmanlar bu artışın devam etmesi ve kurun 18 lirayı aşması durumunda kur korumalı mevduatın bütçeye maliyetinin 165 milyar TL’ye çıkabileceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu