Konut Kredisi Faizleri Düşürüldü! Özel Bankalar Faiz İndirimine Gidecek Mi?

"Orta Gelirli Konut Kampanyası" Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından tanıtıldı. Nebati, "Kredi desteği yüzde 10 peşinat, 15 yıla varan vade ve 0,69'dan başlayan oranlarla sağlanacak" dedi. Böylece konut kredisi faiz oranı 0,69'a düşürüldü. Peki faiz oranı indirimleri özel bankalar tarafından kullanılıyor mu? İşte ayrıntılar…

Konut Kredisi Faizleri Düşürüldü! Özel Bankalar Faiz İndirimine Gidecek Mi?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ortak basın toplantısı düzenleyerek "Orta Gelirli Konut Kampanyası"nın detaylarını açıkladı. Böylece konut kredisi faiz oranı 0,69'a düşürüldü.

İlk Üç Yıl Ödeme Kolaylığı Sunuluyor

Bakan Nebati, kampanyanın detaylarını anlatırken, “vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını uygun koşullarda ve ucuz maliyetlerle karşılamalarına büyük önem veriyoruz ve bu konuda kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Özellikle orta sınıf hanelerde yaşayanlar için çok uzun sürecek yepyeni bir projeye şu anda başlıyoruz. Orta halli vatandaşlarımız için Bakanlığımız desteğiyle vade yapısı, ilk üç yıl ödeme kolaylığı ve ilerleyen süreçte hane geliriyle uyumlu ödeme planı sunan Yeni Ev Programı'nı oluşturduk. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile çalışırken, ülkenin üç bölgesini gelir seviyeleri ve konut maliyetlerinin genel gidişatı açısından inceledik” dedi.

Nebati, “Programımız kapsamında 1. Bölge olarak İstanbul, 2. Bölge olarak Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla, 3. Bölge olarak ise diğer tüm iller belirlenmiştir. Programımızın şartlarına göre bankalarımız ve katılımcı finans kuruluşlarımız birinci bölge olan İstanbul'a en fazla 5 milyon TL, ikinci bölge illere en fazla 3 milyon TL ve diğer illere en fazla 2 milyon TL katkıda bulunacaktır” diye ekledi.

Özel Bankalar Faiz İndirimi Uygulayacak Mı?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacklı'ya göre, özel bankaların enflasyonist bir ortamda kredilerini bu seviyelere indirmesi pek akla yatkın görünmüyor. Özelmacıklı, “Özel bankalardaki kredi faizleri biraz daha düşebilir çünkü hem katılım bankaları hem de kamu bankaları tarafından finanse edilecek bir çerçeve oluşturulacak ama bu seviyelere inilmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum” dedi.