Döviz & BorsaGündem

Korkulan oldu ABD ayı piyasasına girdi! Wall Street çöktü

ABD hisse senedi piyasalarında korkulan oldu. ABD borsaları ayı piyasasına girdi. Wall Street çöktü. Detaylar haberimizde.

ABD piyasalarında sular durulmuyor. ABD hisse senedi piyasalarının yüzü 2022 yılında hiç gülmedi. Yılbaşından beri düşüş trendinde olan ABD borsaları ülkede mayıs ayı enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelerek tekrar son 41 yılın zirvesine çıkması sonrası FED’ın sert faiz artışı beklentisi ile birlikte haftanın ilk işlem günün Wall Street çöktü.

ABD ayı piyasasına girdi

Wall Street endekslerindeki bu düşüşlerin mart 2021’den itibaren yüzde 20’yi aşmasının ardından teknik olarak ayı piyasasına girmiş oldu. S&P 500 endeksi günü yüzde 3,82 düşüşle 3755.5 puandan, teknoloji hisselerini içerisinde barındıran Nasdaq endeksi yüzde 4,60 düşüşle 11268.32 puandan, DOW Jones Sanayi endeksi yüzde 2,83 düşüşle 30556 pandan ve New York borsası yüzde 2,53 düşüşle 15096.69 puandan tamamladı. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,38’e kadar çıktı.

Öte yandan lider kripto birimi Bitcoin’de bu düşüşten nasibini aldı. Bitcoin yüzde 14 değer kaybederek 23 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

FED’in faiz toplantısı ise 14-15 haziranda gerçekleştirilecek. FED’in bu toplantısında artan enflasyon nedeniyle sert faiz artışı yapması bekleniyor.

Ayı Piyasası ne demek?

Ayı piyasası ya da bear markets fiyatların sürekli olarak düşme eğiliminde olmasını ifade eder. Genellikle hisse senedi piyasalarında ve  kripto para dünyasında sıklıkla duyduğumuz bu kavram, ayıların doğal davranışlarından esinlenilerek türetilmiştir. Ayı etkisinin varlığından söz etmek için fiyatların, uzun bir süre aşağı yönlü hareket ettiğini görmek gerekir. Örneğin; son tepe noktasından yüzde 20 aşağıda olan ve düşmeye de devam eden bir piyasa için için, ayı piyasasının varlığından söz edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu