Döviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

Korkutan açıklama: 1970 krizinden daha vahim

Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency) Başkanı Fatih Birol, şu anki yaşanan enerji krizinin 1970 yaşanan krizden daha vahim olduğunu belirti.

Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency) Başkanı Fatih Birol, şu anki yaşanan enerji krizinin 1970 yaşanan krizden daha vahim olduğunu belirti.

TÜSİAD düzenlediği etkinliğinde gündeme dair değerlendirmelerde bulunan IEA başkanı Birol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin enerji piyasasına etkilerini, şu anki yaşanan enerji krizinin 1970’lerden çok daha vahim olduğunun altını çizdi.

Öte yandan Birol, 24 Şubat’ın küresel enerji krizinin başlangıç tarihi olabileceğini kaydetti.

Sadece petrol değil tüm enerji ürünleri etkilenecek

Açıklamasının devamında Fatih Birol, “Sadece petrol piyasası değil, doğalgaz, kömür, hatta uranyum piyasaları bu savaştan ciddi olarak etkilenecek. Jeopolitik boyutları da 1970’lerden çok daha büyük” değerlendirmelerinde bulundu.

Ukrayna’nın işgalinin ardından uygulanan yaptırımlar kararlarının enerji sektörüne ciddi yansımaları olduğunu ve bu etkilerin daha da artarak devam edeceğinin belirtti.

“Doğu Avrupa ülkeleri, Almanya, İtalya Rusya’ya en fazla bağımlı olan ülkeler’’

Avrupa’nın enerji konusundaki Rusya’ya olan bağımlılığı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Fatih Birol “Doğu Avrupa ülkeleri, Almanya, İtalya Rusya’ya en fazla bağımlı olan ülkeler. Bu ülkelerin alacağı kararlar da son derece önemli. Birçok ülke şu anda yaptırımlar neticesinde ithalatını azalttı. Ama azaltmak mı, sıfıra indirmek mi? Sıfıra indirmek konusunda her ülkenin politik olarak pozisyonları var. Ama enerji dünyasında bunu bir günden bir güne değiştirme imkanınız yok. ” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu