Döviz & BorsaEkonomiGündem

Korkutan dolar tahmini: 60 TL

Dolar kurundaki hareketlilik devam ederken korkutan bir dolar tahmini geldi. Ekonomist Selçuk Geçer, doların 60 TL seviyelerini görebileceğini söyledi. İşte detaylar.

Türkiye döviz kurları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kurun tekrar 18 TL seviyesine gelmesinin ardından dolar tartışmaları tekrar hararetlendi. En çarpıcı iddia ise Ekonomist Selçuk Geçer’den geldi. Geçer, doların ağustos sonu eylül başı gibi 20 TL’yi geçebileceğini söyledi.  Ağustos sonu eylül başı itibari ile benim öngörüm 20 liranın üstünde bir dolar kuru tutabilirler diyen Geçer, ‘’Kur hareketleri açısından bakıldığında da sertleşmeye başlar. Ben sadece enflasyonun etkisinin kura uygulanmasıyla, dolar kurunun 30 liranın kıyısına gelebileceğini düşünüyorum” dedi.

60-70 liraları görebiliriz

Açıklamasının devamın kış aylarında kurlarda sert hareketlerin yaşanabileceğini vurgulayan Geçer, ‘’Bir anda 17 olarak gördüğümüz dolar kurunu 60-70 lira olarak görürüz. Umarım öyle bir şey olmaz ancak bu işin sadece para politikaları ile yönetilmeyeceğini hâlâ anlamış değiller. Sadece algı ve sözle yönetilemezsin” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasının sonunda enflasyon oranlarına ve enflasyonun kur üzerinde yarattığı baskıya da değinen Geçer, enflasyonun kura yansımasının 30-35 lira bandını bulacağını belirterek, ‘’ Zaten biz şu anda 30-35 lira aralığında dolar kuruna sahibiz ama Türkiye’de en ucuz şey dolar. Bu böyle kalamaz, devam edemez” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu