EkonomiGündem

Korkutan petrol tahmini! Varili 380 dolar

Tüm dünyada artan enflasyon ve tedarik sıkıntılarında yaşanan aksaklıların ardından petrol fiyatlarında korkutan bir tahmin geldi. Petrolün varilinin 380 dolara çıkacağı iddia edildi.

Tüm dünya zor bir süreçten geçiyor. İlk olarak Kovid-19 salgınıyla darbe alan küresel sistem daha sona yıkıcı etkiyi Rusya-Ukrayna savaşı ile aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından uygulanan yaptırımlar Rusya kadar diğer ülkeleri de etkiledi.

Geçtiğimiz gün toplanan G-7 zirvesinin en önemli günden başlıklarından biriside Rusya’dan alınan petrole ambargo uygulanması idi. Bu iddia gündeme bomba gibi düşerken dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından olan JP Morgan petrol ambargosuna karşı Rusya’nın petrol üretimini kısmaya gitmesi durumunda petrol fiyatının varil başına 380 dolara yükselebileceğini söyledi. Zira Rusya dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerinden birisi durumunda.

Öte yandan JP Morgan, Moskova’nın sağlam mali yapısına dikkat çekerek Rusya’nın, ekonomisine zarar vermeden günlük ham petrol üretimini 5 milyon varil düşürmeyi göze alabileceğini belirtti.

JP Morgan yaptığı analizde Rusya’nın yapacağı misilleme kapsamında 3 milyon varillik bir kesintinin Londra ham petrol fiyatlarını 190 dolara çıkaracağını, 5 milyon varillik kesinti durumundaysa ise ham petrol fiyatın 380 dolara ulaşabileceğini öngördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu