EkonomiGündem

Kredi balonu patladı, 20 milyon kişi kredi kart borcunu ödeyemiyor

Kredi kartlarındaki durum gittikçe daha da vahimleşiyor. Kredi kartlarındaki balon patladı. 20 milyon kişi kredi kartları borçlarını ödemekte zorluk çekiyor.

Türkiye’de artan hayat pahalılığı nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşlar kredi kartlarına hücum ediyor. Ancak kredi kartlarını kontrolsüzce kullanımı sonrası borçlar artıyor ödenemez hale geliyor. Son gelen verilerde bu korkutan gidişatı gözler önüne seriyor. Tüketici Birliği Federasyonu ‘Cüzdanımızda Ne Var?’ başlıklı temmuz ayı raporuna göre 20 milyon kişinin kredi kartı borcunun tamamını ödeyemediğini ortaya çıkardı. Öte yandan tüketicilerin yüzde 33’ü kredi kart hesap özetinin tamamını ödeyemiyor. Borcunu erteleyen tüketicilerin sayısı 20 milyonu bulurken üç aydır bu sayıda artış yaşanıyor.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, 36 milyon kredi kartının limiti dönem bitmeden dolduğunu belirterek, ‘’Semt pazarlarında dahi kredi kartı kullanımının arttığı tespit edildi. Bu sonuç, kredi kartı harcamalarının büyük oranda tüketicinin yaşamını sürdürmesi için zorunlu olarak satın almak zorunda olduğu kalemlerde gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında konunun ele alınacağı duyurulmuş, ancak toplantı sonrası açıklama yapılmamıştır” dedi.

Acil önlem uyarısında bulundu

Açıklamasının devamında acil önlem alınması çağrısında bulunan Başkan Bülent Deniz, aksi halde yasal takipte olan 750 bin tüketiciye, milyonlarca kişinin eklenmesinin kaçınılmaz olacağına dikkat çekti. Daha sonra ise Başkan Deniz yasal takip süresinin kovid-19 pandemisinde olduğu gibi 90 günden 180 güne çıkarılması ve yasal takibe düşen kredi kartı borçlarının yanı sıra hesap özeti kısmi olarak ödenerek ötelenen borçlara da yapılandırma olanağı getirilmesi önerisinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu