Kredi Çekerken Hangi Masraflar İle Karşılaşırım?

Bankacılık hizmetleri arsında bulunan kredileri banka müşterileri çeşitli ihtiyaçları için çekiyorlar. Hayatın getirdiği zorluklar bazı nedenlerden dolayı insanları kredi çekmek zorunda bırakabiliyor.

Çeşitli ihtiyaçlar için çekilen kredileri bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kolaylık sağlıyor. Ancak bankalar bu tür ihtiyaç kredilerini belirledikleri şartlar karşılığında veriyorlar. Bankaların şartları verdikleri miktara göre faiz uygulaması ile bazı dosya masraf ücretlendirmesi oluyor. Kredi çeşitleri arasında ihtiyaç kredisi, araç kredisi ve emlak kredisi ve benzeri krediler bulunuyor.

 Kredi Masrafı nedir?

 Bankalar müşterilerine verdikleri kredilerin karşılığında belirlenmiş olan faiz oranın uygulamasının yanı sıra bir de dosya masrafı adında da ücret alıyorlar. Dosya masrafı finansal tüketiciden alınacak ücretler yönetmeliği tarafından2014 yılında yürürlüğe girdi. Banka kredi çeken müşterisinden dosya masrafı için en fazla binde beş olarak alır. Buna göre bir banka 100 bin TL kredi çeken müşterisinden en fazla beş yüz TL dosya masrafı alır. Dosya masrafının yanı sıra sigorta masrafı, ipotek masrafı, ekspertiz masrafı gibi masraflarda kredi çekenlerden alınır. Kredi için belirlenen faiz oranı ise yeni piyasa güncellemesine göre hesaplanır.

 Kredi Çeşitleri Ve Çekilen Kredi Masrafları

 Bankalar müşterileri için farklı krediler verebiliyorlar. Bankalar müşterilerine verdiklerin bütün kredi çeşitleri için hem faiz uygulamasını hem de dosya masraflarını şart koşarak veriyorlar. Banka müşterilerinin çekebileceği ve karşılarına çıkan kredi ve masrafları şunlardır:

 Konut kredisi ve masrafları

 l Bankalar için, çekilen kredinin miktarına göre binde beş oranında Dosya masrafı alır.

l Konut kredisi için kredi çekenler 800 TL ekspertiz masrafı öderler.

l Konut kredisi için kredi çekenler en az 300 TL ipotek masrafı öderler.

l Konut kredisi için kredi çekenler almak istedikleri konutların konum ve metre karesine göre sigorta masrafı öderler.

l Konut kredisi için kredi çekenler zorunlu olarak DASK masrafı öderler.

l Konut kredisi için kredi çekenlerden hayat sigortası masrafı da istenebilir.

İhtiyaç kredisi ve dosya masrafı

 Bankadan ihtiyaç kredisi çeken banka müşterisi aldığı kredinin miktarına göre binde beş oranında dosya masrafı tutarını ödemek zorundadır. Banka ihtiyaç kredisi çekmek isteyen müşterisinden hayat sigortası yaptırmasını da isteyebilir. Hayat sigortasının masrafı da sigorta şirketine göre fraklı ücretlendirilir.

 Taşıt Kredisi ve Dosya Masrafları

 Bankadan taşıt kredisi çeken banka müşterisi aldığı kredinin tutarının binde beş oranında dosya masrafı ücretini ödemek zorundadır. Kredi çeken kişinin alacağı taşıt üzerinde rehin varsa, bu rehini kaldırmak için rehin masrafı ödenir. Ayrıca alınan taşıt için kasko sigortası yaptırmak zorunlu olup kasko masrafı da ödenir.