BankalarBilgi Merkezi

Kredi çekmek için kredi notunun en az kaç olması gerekir, işte kredi notu puan skalası

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin karşısına çıkan en büyük sorun hiç kuşkusuz kredi notu puanlarıdır. Peki kredi çekebilmek için kredi notumun en az kaç olması gerekmektedir. Bu soruların cevabını haberimizde sizlere vereceğiz.

Kredi çekmek isteyenler karşılaştıkları en büyük sorun ve aynı zamanda en çok merak ettikleri konu kredi notu puanlarıdır. Bankalar kredi verecekleri kişilerin ilk olarak kredi notlarına bakalar ve belir puanın altında olan kişilere kredi vermek istemezler.

Peki bankalar kredi puan hangi aralıklarda olan kişilere kredi veriyor. İşte cevaplar.

bankalar kredi puan hangi aralıklarda olan kişilere kredi veriyor.

İşte bankaların dikkate aldığı kredi notu puan skalası

  • Bankalar için 0 ile 699 arasında kredi notu en riskli kredi puanını temsil ediyor. Kredi notu bu seviyelerde olan kişilerin kredi başvurusu bankalar tarafından kabul edilmiyor.
  • Kredi puanı 700 ile 1099 arasında olan kişiler ise orta riskli olarak kabul ediliyor bankalar bu kişilere kredi vermek için kefil ve ek teminat şeklinde bazı teminatlar isteyebiliyor. Ancak bankalar bu puanlardaki kişilere nadiren kredi veriyor.
  • 1100 ile 1499 arasında kredi puanı olan kişiler ise uzun süreli çalışıyor olması veya düzeni bir gelirinin bulunması durumunda bankalardan yüksek ihtimalle kredi alabiliyor.
  • Bankaların gözü kapalı olarak kredi vereceği kredi notu puanı ise 1700 ile 1900. Bankalar kredi notunun bu skalada bulunan kişilere çok güveniyor ve bu kişilerin bütün başvurularını kabul ediliyor. Diğer yandan bu grupta olanlara bankalar düşük faiz avantajı da sağlıyor

Umarız bu haberimiz size yardımcı olabilmiştir. Bu ve buna benzer merak ettiğiniz konuları bize yorum bölümünden ulaştırırsanız bizde o doğrultuda yeni haberler hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu