BankalarEkonomiGündem

Kredi kartı olanlar dikkat! Asgari ödeme tutarları güncellendi

Son dakika! Bu haber kredi kartı olanları yakından ilgilendiriyor. Kredi kartı asgari ödeme tutarları güncellendi. İşte yeni asgari ödeme tutarları.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı asgari ödeme tutarları ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitti. Buna göre BDDK’dan yapılan açıklamaya göre tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının kredi tutarı 50 bin ile 100 bin TL arasında olan krediler için 24 ay, 100 bin TL üzerinde olan krediler için ise 12 ay olarak belirlendi.

Kredi kartı asgari ödeme tutarları güncellendi

Diğer yandan kredi kartlarının asgari ödeme tutarları da güncellendi. Buna göre limiti 25 bin TL altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı dönem borcunun yüzde 20’si, 25 bin TL üzerinde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı ise dönem borcunun yüzde 40’ı olarak yeniden güncellendi.

BDDK yürüttüğü çalışmalara ilişkin bazı detayları paylaştı. Bu kapsamda BDDK, konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması, ticari krediler başta olmak üzere selektif (seçmeli) yaklaşımların iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi, yurtdışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması, yurtdışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususunda gerekli adımların atılmasına karar verilmiştir, denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu