Kredi Kartı Olanlar Dikkat: Para İadelerinizi Hemen Almaya Başlayın!

Kredi kartı sahipleri yeni yılla birlikte yüksek miktarda para iadesi alabilir. Milyonları ilgilendiren bu gelişmede başka hangi detaylar paylaşılacak? İşte merak edilenler ve çok daha fazlası haberimizde...

Kredi Kartı Olanlar Dikkat: Para İadelerinizi Hemen Almaya Başlayın!

Kredi kartı sahipleri detayları merak ediliyor. Yıllık kart ekstre ücretlerinize göz atma vakti geldi. Bunları iade olarak alabileceksiniz. Peki ama nasıl?

Kredi kartı olan herkesi ilgilendiriyor! Hemen ekstrenizi kontrol edin 418 TL para iadesi yapılacak... Yeni yılın gelmesi ile beraber bankalar bir kere daha devreye girerek müşterilerinin hesaplarından yıllık kredi kartı aidat ücreti parası kesmeye başladılar. Vatandaşın cebindeki kredi kartı sayısı artarken yaşanan bu artış bankaların da iştahını kabarttı.

Pek çok kişinin artık basılı olarak gönderilmeyen kredi kartı ekstresi nedeni ile haberdar dahi olmayan kesintiler bankaların en büyük gelir kalemleri haline dönüştü. Pek çok kişi bu tutardan habersiz bir şekilde ödeme yaparken tüketici birlikleri ise Ocak ayının gelmesi ile vatandaşları uyardı. Bankaların taktik değiştirerek herkesin Aralık ayında ekstrelerini kontrol etmesi nedeni ile söz konusu ücreti Ocak ayında yansıtmaya başladı.

KREDİ KARTI EKSTRESİ ÜZERİNDEN HEMEN KONTROL EDİN, SİZDEN DE KESİLMİŞ OLABİLİR!

Bankaların kredi kartı müşterisi olanlardan habersiz bir şekilde otomatik olarak kredi kartı yıllık işletim ücreti, yıllık kart ücreti ve kredi kartı aidatı parası adı altında kesintiler yaptığı belirtildi. Vatandaşın mutlaka bu kesintilere karşı uyanık olması istenirken yapılan itiraz sonucu para iadesi alınabileceği belirtildi.

Vatandaşlar ilk olarak hemen kredi kartı ekstresini kontrol edecekler. Ekstrenin genelde en altına eklenen ibare ile kredi kartı aidatı, kart ücreti, yıllık işletim ücreti, kart masrafı gibi farklı isimlerle yapılan bir kesinti bulunuyorsa hemen bankalarının müşteri hizmetlerini arayarak bu ücrete itiraz edecekler ve para iadesi talep edecekler.

KREDİ KARTI AİDATI YILLIK İŞLETİM ÜCRETİ KART PARASI İADESİ NASIL GERİ ALINIR?

Eğer kartınızı düzenli kullanıyor ve ödemelerinizi de zamanında yapıyorsanız, kartınızın işlem miktarı ve limiti yüksekse banka sizi kaybetmemek adına 1 sene boyunca kartınızı kapatmayacağınız taahhüdü alarak kesilen parayı iade edecektir. Genelde bankalar bu tutarı para puan olarak karta geri yükler ve harcamanızda kullanmanızı ister. İtirazınıza rağmen banka sizden kestiği parayı iade etmiyorsa bu durumda Tüketici Hakem Heyeti'ne itiraz ederek paranızı geri alabilirsiniz. Banka size aidatsız kart sözü vermediyse bu durumda para iadesi yapmakla yükümlüdür.