Kredi Kartım Çalındı, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı hayatınızda nakit paradan daha çok kullandığınız bir üründür.

Yanınızda para olmadığında ya da o anlık yüklü miktarda ödeme yapacak durumda olmadığınızda kredi kartınızı kullanırsınız. Hâlbuki gözle görülür bir para gideri varmış gibi görünmüyorsa da hesap kesim tarihiniz geldiğinde kredi ekstresinde giderleri bir hayli açık olarak kendini belli eder. Kredi kartınız çalınma ihtimaline karşı herhangi bir önlem aldınız mı? Bu sorunun yanıtı hayır ise başınız derde girebilir.

Kredi Kartı Çalınmalarına Karşı Yapılacaklar

Kredi kartınızı düşürmüş ya da çalınmış ise acil olarak duruma müdahale etmelisiniz. İlk olarak bankayı arayarak bilgilerinizi vererek hem internet hem de aktif olarak kullanıma kapatmalısınız. Sonrasında polisi arayarak bildiride bulunabilirsiniz. Durumun tam tersi düşünülürse, kredi kartınızın çalındığını birkaç gün sonra fark etmiş iseniz hemen bankaya itirazda bulunmalısınız.

Kredi Kartı Sınırlamaları Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi kartınız çalındığında kişi internet üzerinden kolaylıkla içindeki limit sıfırlanana kadar alışveriş yapabilir. Bu durumu basit yöntemlerle engelleyebilirsiniz. Öncelikli olarak internet alışverişine kartınızı kapatmalı sadece siz cep telefonunuz üzerinden gerekli limiti açmanız ile alışveriş yapılabilir hale getirmelisiniz. Örneğin; 50 TL’lik online alışveriş durumunuz varsa telefonunuzdan 50 TL’lik limit açarak alışverişinizi tamamlarsınız ve sonrasında yine kredi kartınızı internet alışverişine kapanmış olur.

Sonraki sınırlama kuralı ise şifredir. Alışveriş yapmak istediğinizde site üzerinden alışveriş yaptığınıza dair ve limit hakkında kısa bilgi içeren mesaj gelmelidir. Bunu da 3D alışveriş ile sağlayabilirsiniz. Siz siteye telefonunuza gelen şifreyi girmedikçe ya da mail adresinize düşen onay mailine tıklamadıkça üçüncü bir kişi alışveriş yapamaz. Bu gibi kurallarla kart başkasının eline dahi geçse kullanılamaz duruma getirmiş olursunuz. Hangi banka olursa olsun müşteri hizmetlerinden bu işlemleri sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartına İsteğiniz Dışında Yapılan Harcamalar İçin İtiraz Yolu

Bu durumda polis devreye girer. Çünkü sizin inisiyatifiniz dışında olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bankanın şahsınıza yollamış olduğu itiraz belgesini doldurup, olayın nerede ne nasıl olduğuna dair tutanak ile birlikte bankaya geri vermelisiniz. İnternet üzerinden gerçekleşmiş bir alışveriş varsa ispatlama yapmanız çok zor. Aktif olarak kullanılmışsa da banka bu durumda itirazınızı kabul etmeyebilir. Şifre işlemleri gerektirmesinden dolayı sizi sorumlu tutacaktır.