Kripto Paraya Vergi Şoku! İtalya'da Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Uygulaması!

Kripto para yatırımcılarına vergi uygulaması İtalya Parlamentosu tarafından kabul edildi. Buna göre İtalya'da kripto para için yüzde kaç vergi ödenecek?

Kripto Paraya Vergi Şoku! İtalya'da Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Uygulaması!

İtalya'da kripto para yatırımcılarına sermaye kazancı vergisi uygulanacağı öğrenildi. Parlamentonun onayladığı bütçe ile birlikte yatırımcıların ödemesi gereken verginin yüzdeliği de belli oldu.

İtalyan parlamentosu tarafından onaylanan bütçe kapsamında, ülkedeki kripto para yatırımcılarına %26 oranında sermaye kazancı vergisi uygulanacak.

387 sayfalık bütçede kripto paralar, “bir değeri ya da hakkı dijital olarak temsil eden, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak aktarılabilen veya saklanabilen” varlıklar olarak tanımlanıyor.

Kripto para yatırımcıları, sadece belli bir vergi dönemi içerisinde 2 bin eurodan fazla miktarda kazanç sağlarlarsa %26’lık vergiyi ödeyecekler.

Belli bir vergi dönemi içerisinde, kripto para alıp satarak kazanç sağladığından çok zarar etmiş yatırımcılar, aradaki fark 2 bin euroyu aşıyorsa bir sonraki vergi döneminde vergi indiriminden yararlanabilecekler.