BankalarDöviz & Borsa

Kur korumalı mevduat 610,4 milyar TL’ye çıktı

Döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklık sonrası devreye sokulan kur korumalı mevduat sistemine katılım her geçen gün artıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 581,2 milyar TL'den, 610,4 milyar TL'ye çıktı.

Döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklık sonrası devreye sokulan kur korumalı mevduat sistemine katılım her geçen gün artıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 581,2 milyar TL’den, 610,4 milyar TL’ye çıktı.

Merkez bankası başkanı Naci AĞBAL’ın görevden alınmasından sonra Şahap KAVCIOĞLU’nun önderliğinde başlayan faiz indirimi ile beraber artan döviz kurlarındaki yükselişi durdurmak için devreye sokulan kur korumalı mevduat sistemine katılım devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) verilerine göre kur korumalı mevduat sisteminde biriken para 610,4 milyar TL’ye çıktı.

Diğer yandan krediler 5 trilyon 398,4 milyar TL’den 5 trilyon 461,7 milyar TL’ye, mevduat 5 trilyon 986,7 milyar TL’den 6 trilyon 40,3 milyar TL’ye çıktı.

Tüketici kredileri 791,9 milyar TL’den 797,2 milyar TL’ye, bireysel kredi kartları 218,5 milyar TL’den 224,1 milyar TL’ye geldi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu