Ekonomi

Kur korumalı mevduat dolara 6 ay dayanabildi

Dolar kurundaki yükselişi durdurmak için devreye sokulan kur korumalı mevduat sistemi dolara 6 ay dayanabildi. Dolar tekrar 17 lira seviyesini aştı. Detaylar haberimizde.

Türkiye’de döviz kurları tekrar hortladı. 15.50/15.90 bandından hareket eden dolar kuru FED’in faiz artırımı sonrası hareketlenerek 16 lira seviyesini aşmıştı. Ardından önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizden faiz artırımı beklemeyin, biz aksine faiz indirimine devam edeceğiz, açıklamasının ardından deyim yerindeyse dolar kuru hortladı. Dolar kuru kritik seviye olan 17 lira seviyesini aşarak 17.18 liraya kadar yükseldi.

Böylece 21 Aralık 2021 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kur korumalı mevduat sistemi dolara 6 ay dayanabilmiş oldu. Üstüne üstlük vatandaşın sırtına 160 milyar TL faiz yükü bindirmiş oldu. Diğer yandan kur korumalı mevduat sistemi sonrası Merkez Bankası’da döviz kurlarını baskılamak için suni barajlar kurmuş ve bu barajları savunabilmek adına rezervlerini yakmıştı. Doların bu girişimlere rağmen tekrar 17 lirayı aşması sonucu Merkez Bankasının rezervleri de yakılmış oldu. Zira Merkez Bankasının swaplar hariç net rezervlerinin eksi 54 milyar dolar olması da bunu doğrular nitelikte.

Bilime karşı her adım daha yıkıcı etkiler yaratıyor

Bilime karşı her adım daha yıkıcı etkiler yaratıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi biliminin aksine ‘faiz sebep enflasyon neticedir’ ısrarı sonrası Merkez Bankası 2021 eylül ayında faiz indirimlerine başlamış politika faizi kademeli olarak yüzde 24’lerden yüzde 14 seviyesine kadar indirmişti.

Bu süreçte uygulanan bu politikaya ‘Türkiye Ekonomi Model’ ismi verilmiş politika ile birlikte faiz indirimi sonrası döviz kurlarının artacağı, döviz kuru artışı sonrası ihracatın artacağı ithalatın ise pahalanacağı, ithalatın pahalanması sonucu ithal edilen malların içeride üretileceği, ihracatın artması sonrası döviz bolluğu yaşanacağı ve döviz bolluğu sonrası ise enflasyon oranlarının da düşeceği hedeflenmişti. (Rekabetçi kur).

Ancak bu politikanın hayata geçmesinin ardın sadece döviz kuru artırma hedefi gerçekleştirilebildi. Öte yandan enflasyon oranları düşmek bir yana ekim 1998 yılından beri en yüksek seviye olan yüzde 73,50 seviyelerine çıktı.

Dövizin artması kur korumalı mevduat nedeniyle bütçeye ek yük getiriyor

21 Aralık 2021 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz kurlarındaki artışı dizginlemek için 21 Aralık 2021 tarihinde açıkladığı kur korumalı mevduat sistemi döviz kurlarının artması nedeniyle bütçeye ek yük getiriyor.

Kur korumalı mevduat 27 mayıs’ta TL bazında 904 milyar liraya, kur bazında ise 55.7 milyar dolara çıktı. Kur farkı hesaplandığında bugün bu tutar hemen hemen 958 milyar lira seviyesinde. Yani KKM’den mevduat sahiplerine 160 milyar TL’ye yakın ödeme gerçekleşecek. Bu tutar 27 mayıs kurlarına göre hesaplandı. Kurun 17 lirayı aşmasıyla birlikte bu tutar daha da katlanmış durumda.

Öte yandan Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı korumanın maliyetini gösteren CDS primide 730 puanı aşarak 2008 yılından sonraki en yüksek seviyeye çıkarak rekor kırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu