EkonomiGündem

Kur Korumalı Mevduatın maliyeti artmaya devam ediyor! Rekor yükseliş

Döviz kurlarındaki yükselişleri dizginlemek için çıkarılan Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin maliyeti her geçen gün artıyor. Son açıklanan veride rekor yükseliş kaydedildi. İşte detaylar.

Döviz kurlarındaki yükseliş sonrası aralık 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin maliyeti döviz kurlarındaki artışla birlikte armaya devam ediyor. Doların tekrar 18 lira seviyesine yükselmesi ile birlikte KKM’nin de Hazineye maliyeti artıyor.

Temmuzda 23,3 milyar TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Bu açıklanan verilerle birlikte KKM’nin de bütçeye olan mevduatı belli oldu. Buna göre merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutar temmuzda 23,3 milyar TL oldu. Haziranda bu rakam 16,1 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Böylece Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması kapsamında şu ana kadar mudilere toplamda 60,6 milyar TL ödenmiş oldu. Öte yandan uzmanlar ise KKM’nin Hazineye olan maliyetinin 120 milyar TL’yi bulabileceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu