EkonomiGündem

Küresel piyasaların gözü bu hafta ABD tarım dışı istihdam ve Euro Bölgesi enflasyon verisinde olacak

Küresel piyasaları önümüzde hafta yoğun bir gündem bekliyor. Küresel piyasaların gözü bu hafta ABD tarım dışı istihdam ve Euro Bölgesi enflasyon verisinde olacak.

Küresel piyasaların ajandası bu hafta çok kabarık. Bu hafta piyasalar için iki önemli veri açıklanacak. Bunlar ise ABD tarım dışı istihdam ve Euro Bölgesi enflasyon verisi.

Geçtiğimiz hafta başta hisse senedi piyasalarında yaşanan yükselişin bu hafta devam edip etmeyeceğini bu veriler gösterecek.

Bloomberg anketine göre nisan ayında 428 bin artan istihdam verisinin mayıs’ta 325 bin artması bekleniyor. ABD’de konut gibi bazı sektörlere yönelik veriler zayıflarken resesyon endişeleri de artmaya devam ediyor. Piyasalar Amerika merkez Bankası’nın (FED) haziran ve temmuz aylarında faizleri 50 baz puan arttırmasını bekliyor.

Euro bölgesinde enflasyonda rekor bekleniyor

Diğer taraftan Euro bölgesinde ise enflasyonda rekor kırılması bekleniyor. Euro bölgesinde nisan ayında yüzde 7,4 olan enflasyonun mayıs ayında yüzde 7,6 ile yeni rekor kırması bekleniyor. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın ise temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu