EkonomiGündem

Mahfi Eğilmez: Bu karar çok açık bir sermaye kısıtlamasıdır

Ekonomist Mahfi Eğilmez Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından ticari kredilere getirilen kısıtlama için ‘Bu karar çok açık bir sermaye kısıtlamasıdır’ yorumunda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dün akşam çarpıcı bir karara ima attı. BDDK aldığı yeni karar doğrultusunda 15 milyon TL karşılığında döviz mevduatı olan şirketlere kredi verilmesini yasakladı. Bu kararın ardından piyasalar karışmış dolar piyasaların kapalı olmasının da etkisiyle -Ekonomistler piyasanın sığlığından yararlanılarak dövize müdahale edildiğini söylüyor- dolar 17 kiranın altına gerileyerek 16.50 seviyesine kadar çekildi. Daha sonra ise bir miktar toparlanarak 16.90 lira seviyesine kadar yükseldi.

Öte yandan vatandaşlar BDDK’nın bu kararının ne anlama geldiği merak ediyor. Bazıları kararı savunurken bazıları da bu kararın bir sermaye kontrolü olduğu kanaatinde.

Ekonomist Mahfi Eğilmez’de bu konuyu bloğuna taşıdı. Eğilmez yazdığı yazıda Türk Parasını Koruma Kanununun tanımında başlayarak tarihi süreçlerini ele alarak sonunda ise bu kararın çok açık bir şekilde sermaye kontrolü olduğunu söyledi.

Yazının tamamı için BDDK’nın Son Kararı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu