Döviz & BorsaEkonomiGündem

Mahfi Eğilmez: Faiz düşmeseydi dolar 12,5 lira olacaktı

Ekonomist Mahfi Eğilmez Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 13’e indirmeydi dolar 12,5 lira olacaktı, dedi. İşte detaylar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politika faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e indirmesinin ardından dolar enflasyon tartışmaları yeniden alevlendi. Öte yandan ekonomistlerde faizin düşürülmesinin kur üzerindeki olası etkileri hakkında değerlendirmelerini yapmaya devam ediyor. Dolar hakkındaki en çarpıcı iddi ise ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’den geldi. Mahfi Eğilmez Merkez Bankasının faizi indirmeseydi dolar kuru 12,5 lira olacaktı dedi.

Dolar 12,5 lira olacaktı

Mahfi Eğilmez son yaptığı değerlendirmede faizin yüzde 13 indirilmeseydi doların kurunun 12,5 lira olacağını söyledi. Eğilmez, ‘’Eğer Merkez Bankası faizi 19’dan 13’e indirmeseydi enflasyon 25, dolar 12,50 seviyelerinde olurdu’ dedi.

Ekonomist ve ünlü iktisatçı Tevfik Güngör Uras ölümünün dördüncü yıl dönümünde Dünya Gazetesi’nin düzenlediği panelle anıldı. Düzenlenen panele katılan eski Hazine Müsteşarı ve ekonomist Mahfi Eğilmez’de katıldı. Bu panelde gündeme dair açıklamalarda bulunan Eğilmez, Merkez Bankasının beklenmedik şekilde politika faizini indirmesi üzerine bu konuya da değindi. Merkezin kararının yanlış olduğunu belirten Eğilmez politika faizinin yüzde 19’dan yüzde 13’e indirilmeseydi dolar kurunun şu an 12,5 lira seviyesinde olacağını savundu. Öte yandan Eğilmez enflasyonunda faiz indirilmeseydi yüzde 25 olacağını belirtti.

Eğilmez açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Faize yüzde 19’lardayken faize hiç dokunmasaydı büyük bir ihtimalle enflasyon yüzde 25’lerde olacaktı. Kur da 11,5-12 civarında dengelenmiş olacaktı. Tabi bir şeyler de yapmak lazım. S400’lerden tutun, ekonomi ile ilgisi olmayan bir sürü risk var. Siz sürekli risk havuzunuza yeni riskler ilave ederseniz, bunları ekledikçe bunlar bir şekilde kura etki yapıyor.

Kuru artıran her şey de bizde geliyor enflasyonu artırıyor. Bu çok net. Çünkü biz ithalatçıyız. İthalat yapıl ona göre üretim yapan bir ülkeyiz. Dış borcumuz 450 milyar dolar. Bunları bindirdiğiniz zaman bizim maliyetler alıyor gidiyor, enflasyon oluyor. Bu çok net. Bizde faiz olayı enflasyon ile mücadele için değil. Bu çok ilginç bir olay. Merkez Bankası yüzde 13 faizle bankaları fonluyor. Bankalar mevduata yüzde 17 faiz veriyor, yüzde 40-50 ile de kredi kullandırıyor. Sizler buna bakarak bir haksızlık olduğunu söylüyorsunuz. Ben de diyorum ki; resmi enflasyonun yüzde 80 olduğu yerde yüzde 50 kredi faizi bedavadır. Normalde faizin yüzde 85’lere çıkması lazım. Zaten öyle de oluyor. Üstü kapalı faiz. KKM olarak uygulanan yerde faiz yüzde 81. Adına faiz demeyin, ne derseniz deyin. Aslında sistemin geneli yanlış. Faizler niye buralarda, çözmemiz gereken sorun bu.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu