Gündem

Mahfi Eğilmez: Türkiye’deki kriz öğrenciler için fırsattır

Türkiye’de ekonomi denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Mahfi Eğilmez çarpıcı bir açıklamada bulundu. Eğilmez, Türkiye’deki krizin iktisat öğrencileri için bir fırsat olduğunu söyledi. İşte detaylar.

Yazdığı makaleleri haber sitemizde de yayımladığımız Ekonomist Mahfi Eğilmez bugün ilginç bir yorumda bulundu. Twitter üzerinden yaptığı bir flood’da Eğilmez Türkiye’deki ekonomik krizin iktisat öğrencileri için bir fırsat olduğunu söyledi.

Sosyal bilimlerde teori dediğin yaşanmışlıkların basite indirgenmiş özetidir

Mahfi Eğilmez, sosyal bilimlerde teorinin yaşanmışlıkların basite indirgenmiş özeti olduğunu belirterek, ‘’Teoriyi öğrenmezsen her türlü yanlışı ve hatayı tekrar yaşayacaksın demektir.’’ dedi. Eğilmez kendisine çokça sorulan heterodoks politika nedir? sorusuna ise bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan kira fiyatlarındaki artışın yüzde 25 ile sınırlandırılması ile açıkladı.

Kira artışı ile ilgili haber için Bakan Bozdağ: Kira artış oranına sınır getirildi!

Eğilmez, ‘’ Bir zaman çok sorulmuştu heterodoks politika nedir diye. İşte bu konut kiralarına yüzde 25 artış sınırı getirilmesi heterodoks politika uygulamasıdır. Ücret artışlarına ve fiyat artışlarına da tavan getirilirse tam heterodoks uygulama olur. Süresi uzarsa karaborsayla sonuçlanır.’’ yorumunda bulundu.

Türkiye’de okuyan ekonomi öğrencisi için bir fırsattır

Öte yandan Eğilmez, Türkiye’deki ekonomik kriz nedeniyle ekonomi bilimindeki teorilerin gerçek hayattaki uygulamasını görme fırsatı olduğu için krizin Türkiye’de okuyan ekonomi öğrencisi için bir fırsat olduğunu belirtti.

‘’ İngiltere’de okuyan bir ekonomi öğrencisi heterodoks politikayı kitaptan okuyarak zihninde canlandırmak zorunda. Oysa Türkiye’de okuyan ekonomi öğrencisinin görerek öğrenme fırsatı var.’’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu