EkonomiGündem

Mart ayı ihracat rakamları açıklandı, tüm zamanların rekoru kırıldı

Ticaret bakanlığı mart ayına ilişkin ihracat verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 artarak 22,7 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracat rekoru kırıldı.

Mart ayının bitmesiyle beraber mart ayıyla ilgili ekonomik veriler açıklanmaya başladı.4 nisan sabahı açıklanan enflasyon verisinin ardından Ticaret bakanlığı mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı.Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Martta ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 artışla 22,7 milyar dolar oldu. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracat rakamı.” dedi.

Ticaret bakanlığı mart ayına ilişkin ihracat verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 artarak 22,7 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracat rekoru kırıldı.

İhracat rakamlarının açıklamasının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Muş: ‘’geride bıraktığımız mart ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın mart ayına göre yüzde 19,8 artışla 22,7 milyar dolar olmuştur. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracat rakamıdır. Ocak ve şubat aylarında da en yüksek aylık rakamları açıklamıştık. Bu yıl 3’te 3 yapmış olduk.” dedi.

Mart ayında yapılan ithalat 30,9 milyar dolar olarak gerçekleşti ve en çok ithalat enerjide gerçekleşti.

Mart ayı dış ticaret hacminin, geçen yıla göre yüzde 26 artışla 53,6 milyar dolara yükseldi

Dış ticaret hacminde 2021 yılına göre yüzde 26 artış gerçekleştiğini belirten Ticaret bakanı Mehmet Muş: ‘’ Bu noktada, enerji ithalatı konusuna ayrı bir başlık açmakta fayda görüyorum. Ocak-mart dönemi ithalat artışımızda petrol ve doğal gaz başta olmak üzere emtia fiyatlarında küresel düzeyde yaşanan artışlar etkili olmuştur. Nitekim, küresel emtia fiyatları bu yılın ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41,8 artış göstermiştir. Diğer taraftan, ocak ayında 76 dolar olan brent petrol fiyatları mart ayında yüzde 70,2 artarak 130 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Benzer şekilde Avrupa doğal gaz fiyatları da bu yılın ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 313 gibi oldukça yüksek bir oranda artış göstermiştir. Küresel piyasalarda yaşanan bu durum haliyle enerji ithalatımıza yansımaktadır. Enerji ithalatımız mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 156 artarak 8,4 milyar dolar, ocak-mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 188 artarak 25 milyar dolar olmuştur. Enerji hariç bakıldığında, mart ayında ithalatımız 22,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.” dedi.

İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 73,4

İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 73,4 olarak gerçekleşirken enerji dışarıda bırakıldığında bu oran bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,5 puan artışla yüzde 95’e çıktığını belirten Muş:’’ Bu veriler açıkça gösteriyor ki Ocak-Mart 2022 döneminde bir önceki yılın aynı döneminde göre gerçekleşen 25,7 milyar dolarlık ithalat artışının 16,3 milyar dolarlık kısmı enerji ithalatındaki artıştan, özellikle de doğal gaz ve ham petrol ithalatındaki yükselişten kaynaklanmıştır. Tüm bu verileri değerlendirdiğimizde ülkemizin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla oldukça güçlü bir ihracat performansı ortaya koyduğunu ifade edebiliriz.’’ İfadelerine yer verdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu