EkonomiGündem

Mayıs ayı ihracat rakamları belli oldu, Bakan Muş’tan ilk açıklama

Piyasaların merakla beklediği 2022 mayıs ayı ihracat rakamları belli oldu. İhracat verileri sonrası Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Muş’tan ilk açıklama.

Türkiye’nin 2022 mayıs ayı ihracat rakamları açıklandı. İhracat rakamlarının belli olmasının ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. Bakan Muş, ‘’Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artışla 19 milyar dolara ulaşmıştır. Bu tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır.” açıklamasında bulundu.

Açıklamasının devamında 2022 yılının ilk 5 ayında en yüksek aylık ihracatına ulaşarak rekorlar kırmış olduk diyen Bakan Muş, mayıs ayı dış ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıla göre yüzde 31.1 artışla 48.6 milyar dolara yükselmiştir, dedi.

Mayıs ayında ise ithalatın 29.6 milyar dolar olduğunu belirten Muş, enerji kaleminin 6.9 milyar dolar ile ithalatta önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi.

Bakan Muş devamında şunlara değindi:

‘’Ocak-Mayıs dönemi ihracatımız enerji hariç 96.8 milyar dolara ulaşmış olup, dış ticaret hacmimiz 202.8 milyar dolara yükselmiştir. Aynı dönemde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 91,3 düzeyinde gerçekleşmiş bulunmaktadır. 242.6 milyar dolara ulaşan son 12 aylık ihracatımız da sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine kararlı adımlarla yaklaşıyoruz.’’

2022 mayıs ayı dış ticaret verileri
2022 mayıs ayı dış ticaret verileri

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında 1 milyar 491 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken Almanya’yı 1 milyar 272 milyon dolar ile ABD, 978 milyon dolar ile Irak takip etti.

Tunç Şatıroğlu ihracat verilerini değerlendirdi

Stratejist ve Ekonomist Tunç Şatıroğlu ihracat verilerinin açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Şatıroğlu, Twetter’da ihracat verileriyle ilgili bir haberi alıntılayarak, ”Aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre dış ticaret açığı yüzde 157 artarak rekor kırmıştır. Bu veri de hükümetin Türkiye Modeli dediği şeyin işe yaramadığını göstermiştir.” yorumunda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu