EkonomiGündem

McDonald’s 30 yıl aradan sonra Rusya’dan çıkıyor

Dünyanın en büyük fast-food restoran şirketi McDonald’s 30 yıl aranın ardından Rus pazarından çekiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından uygulanan yaptırımlar kapsamında 847 mağazasını kapatmıştı. Şimdide 30 yıl önce giriş yaptığı Rusya’dan çekiliyor.

McDonald’s’ın 1990 yılında Puşkin Meydanı’nda açılan ilk mağazasının açılışına 5 binden fazla kişi katılmıştı. Bu mağaza Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve Amerikan kapitalizminin bir simgesi konumundaydı. Bu olayın üzerinden geçen 30 yılın ardında ünlü büyük fast-food restoran şirketi McDonald’s Rusya’dan çekiliyor.

Savaşın yarattığı insani krizi görmezden gelmek mümkün değil

Kapanma kararının ardından McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski çalışanlara gönderdiği mesajda, “Ukrayna’daki savaşın yarattığı insani krizi görmezden gelmek mümkün değil. Ve aynı zamanda Rusya pazarına girmemizi sağlayan umut ve vaadleri temsil eden Altın Kemer’in (McDonald’s logosu) aynı değerleri ifade etmesini hayal etmek de imkansız bir hal aldı” ifadelerine yer verdi.

McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski rusyadan çekilme kararı ile ilgili açıklamada bulundu

Diğer yandan konuyla ilgili şirketten yapılan açıklamada ise, Ukrayna savaşının neden olduğu insani kriz ve öngörülemez bir işletme ortamı oluşması McDonald’s’ın Rusya’daki faaliyetleri sürdürmenin makul olmadığına karar vermesine neden olduğu belirtildi.

McDonald’s kapanma işlemleri tamamlanana kadar 62,000 çalışanının maaşlarını ödemeye devam edeceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu