BankalarGündem
Trend

Merkez Bankası politika faizinde değişikliğe gitmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 14'te sabit tutarak politika faizinde değişikliğe gitmedi. Beklentilerde Merkez Bankasının politika faizin sabit tutması yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 14’te sabit tutarak politika faizinde değişikliğe gitmedi. Beklentilerde Merkez Bankasının politika faizin sabit tutması yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugünkü para politikası toplantısında politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu.

TCMB para politikası kurulu karar sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir” ifadelerine yer verdi.

Jeopolitik riskler, küresel enflasyon, enerji fiyatları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 14’te sabit tuttuğu para politikası kuruluna toplantısına ilişkin Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusunda jeopolitik riskler, küresel enflasyon, enerji fiyatlarına dikkat çekti.

Etkisi sürmekte olan jeopolitik riskler, küresel ve bölgesel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının daha da belirgin hale gelmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

 

Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmekte, varlık alım programlarını azaltarak devam ettirmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu