BankalarEkonomiGündem

Merkez Bankası’ndan bankaların en büyük gelir kaynağına darbe

Merkez Bankası son aldığı karar ile birlikte bankaların en büyük gelir kaynağı olan TÜFE endeksli tahvillerin iskonto oranını artırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasaya olan müdahalelerini artırıyor. Merkez Bankası son olarak ise bankaların son dönemdeki en büyük gelir kaynağı olan TÜFE’ye endeksli tahvillerin yüzde 30 olan iskonto oranını yüzde 50’ye çıkardı.

Türkiye’de 2021 eylül ayından itibaren uygulanmaya başlayan Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında Merkez Bankası öncülüğünde hayata geçirilen düşük faiz politikası ile birlikte enflasyon oranları tarihi seviyelere çıkmış ve bankalar TÜFE’ye endeksli tahvillere akın etmişti. Enflasyon oranına endeksi olan bu tahviller enflasyonun artmasıyla birlikte Hazineden bankalara kaynak akmasına neden olmuştu.

Böylece bankaların karı 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 300 artmıştı. Bankaların elde ettiği bu yüksek karlar sonrası 24 haziranda aldığı bir karar ile birlikte bu tahvillerde uygulanan iskonto tutarını yüzde 15’ten yüzde 30’a çıkarmıştı.

Merkez Bankası bugün bu yönde altığı bir kara ile birlikte TÜFE’ye endeksli tahvillerdeki iskonto tutarını yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkardı. Uzmanlar Merkezin bu karar ile birlikte bankaları sabit faizli tahvillere yönlendirmeye ve Hazine’nin daha düşük maliyetlerle borçlanması hedeflediğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu