BankalarDöviz & BorsaEkonomiGündem

Merkez Bankası’ndan kredilerle ilgili yeni düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen günkü flaş faiz indirimi sonrası şimdi de kredi düzenlemesi ile ilgili yeni düzenlemeye gitti. İşte Merkez Bankasının yeni kredi düzenlemeleri ve detayları.

Tüm dünya Merkez Bankaları enflasyonla mücadele kapsamında birbiri ardına faizi artırımına giderken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise geçtiğimiz perşembe günü para politikası kurulu toplantısında (PPK) çarpıcı bir şekilde faizleri 100 baz puan indirerek yüzde 14’ten yüzde 13’e indirmişti. Bu karar sonrası bir süredir 17,95 lira bandında gezen dolar kuru 18 lira seviyesini geçerek 18,10 lira seviyesine kadar yükselmişti.

Piyasalar daha bu kararın sarsıntısını atlatamamışken Merkez Bankası bugün bir süredir reel sektör ve bankalar arasında sorun olan kredilerle ilgili yeni düzenlemelere gitti. Yeni kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararlara göre bankalar verecekleri ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek zorunda kalacak. Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis edilecek. Düzenleme ile ticari kredilerde yüzde 30’u aşan faiz uygulaması da zorlaştırılmış oldu.

Yüzde 30’un üzerinde kredi faizi fiili uygulanmadan çıkarıldı

TCMB’nin makroihtiyatı kararları çerçevesinde yüzde 29,38’in üzerinde ticari kredi faizi, fiilen uygulanabilir olmaktan çıkarılmış oldu. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kredi büyüme hızının makroihtiyati tedbirler çerçevesinde sınırlandırılması için de yeni ek düzenlemelere gitti. Buna göre, zorunlu karşılığa tabi kredilerde yüzde 20 olarak uygulanan zorunlu karşılık tesisi, yüzde 30 menkul kıymet tesisi olarak yeniden düzenlendi.

Diğer yandan yeni makroihtiyati kararlarla birlikte 29 temmuz 2022 tarihinden yılsonuna kadar kredi büyümesi yüzde 10’u aşan bankalar için, aşan kısım kadar menkul kıymetin 1 yıl boyunca tesis edilme yükümlülüğü getirildi.

Kredi ile Döviz alımına kısıtlama

Merkezin yani kararlarında kredi düzenlemelerine ek olarak döviz alımına ilişkin kısıtlamalara da yer verildi. Buna göre düzenlemeye dâhil edilmeyen kredi türleri sadece harcama karşılığı kullandırılabilecek ve krediler harcama karşılığı kullandırılmaz ise, bu krediler de menkul kıymet tesisine tabi tutulacak. Böylece farklı kredi türleri ile alınan kredilerin dövize dönüşünün önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kredi büyüme hızı düşüyor

Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son verileri göre ticari kredilerde faizin yükseldiği ve kredilerin trend büyüme hızının gerilediği görülüyor. Zira ticari kredilerde faiz 12 ağustos haftası itibariyle yüzde 27,1 seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte trend büyüme hızında da gerileme izlendi. 12 Ağustos haftası itibariyle ticari kredilerde trend büyüme hızı 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış hesaplamaya göre yüzde 25’in altına geriledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu