Merkez Bankası’ndan Yeni Zorunlu Karşılık Oranı Hamlesi!

Bankaların Merkez Bankasına yatırmakla mükellef olduğu zorunlu karşılık oranları döviz cinsinden azaltıldı. Böylece piyasaya anlık olarak 2.8 milyar dolar likidite sağlanması ve sonrasında yine piyasalardan 7.2 milyar Türk Lirası çekilmesi amaçlanıyor.

Merkez Bankası’nın bu hamlesi aslında bankaların elinde dövizin artması ve böylece dolar, euro gibi para birimlerinin yükselişinin kısmi olarak durdurulması amacıyla yapılmış görünüyor. Bilindiği üzere bankaların bütçelerinde olan mevduat tutarına göre Merkez Bankası’na belli bir miktar para yatırmaları zorunlu bir uygulama. Zorunlu karşılık adı verilen bu uygulamada TL için yatırılan tutarların döviz cinsinden geri alınması oranı %40’lardan %30’a indi. Haliyle bu hamle bankaların elinde daha fazla döviz olmasını sağlayacak.

Konu ile ilgili Merkez Bankası tarafından da bir açıklama yayınlandı. Finansal piyasalardaki gelişmeler dikkate alındığında istikrarın desteklenmesi için Türk lirası zorunlu karşılıklarının döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkanı azami oranı %40’tan 30’a indirilmesine karar verildiği belirtildi. Ayrıca yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerde 100 baz puan arttırılması da kararlaştırılmıştır açıklamasına yer verildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın devamında ise; “Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesi beklenmektedir.” yer verildi.

Elif BALCI: 1990 Doğumluyum ve Gazi Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum. Ankara'da yaşıyorum. 2016 yılında girmiş olduğum Bankacılık sektöründe kariyer yapıyorum. Eğitimime aynı zamanda Master Programı ile devam ediyorum.