Milyonlar Asgari Ücret Açıklamasını Bekliyor! 2023’te Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ülkede yaklaşık 7 milyon insanı yakından ilgilendiren asgari ücret miktarı henüz netleşmedi. Asgari ücret miktarının belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Süre sonunda ise asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu.

Milyonlar Asgari Ücret Açıklamasını Bekliyor! 2023’te Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret alarak çalışan milyonlarca kişi, 2023’te maaşlarının ne kadar olacağını araştırıyor. İlk toplatışını 7 Aralık 2022’de yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını da 14 Aralık 2022’de gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantı sonrasında, asgari ücretin ne kadar olacağına dair net bir açıklama henüz yapılmadı.

Asgari Ücretin Güncel Miktarı ve Beklenen Artış Ne Kadar?

Mevcut asgari ücret, şuan için aylık 6 bin 471 TL olarak ödeniyor. Ancak bu miktarın içerisinde ise bazı kesintiler ve vergiler de mevcut. Bunlar da hesaba katıldığında, net miktar 5 bin 500 TL olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan bir asgari ücretli çalışanın, işveren için maliyeti ise 7 bin 603 TL oluyor. Bu ödemenin içerisinde asgari ücrete ek olarak, sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigorta primi de bulunuyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bir yandan işveren, diğer yandan çalışanlar gözetilerek dengeli bir ücret belirlenmesi talep ediliyor. Çeşitli kurum ve kuruluşların asgari ücret beklentisi ise yaklaşık 7 bin 800 TL olarak öne çıkıyor.

Asgari Ücretin Belirlenme Aşaması Nasıl İlerliyor?

Asgari ücreti, Asgari Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyon ise işçilerden, işverenlerden ve hükümetten 5’er temsilci ile kuruluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, bu komisyonu toplantıya çağırarak, çalışmaları başlatıyor. Aralık ayı boyunca toplamda 4 kez, konuyla ilgili toplantı alındıktan sonra karar alınıyor. Kararın alınma şekli ise oy çokluğu ile oluyor.

Son toplanan komisyonda işçi tarafını temsil etmekte olan TÜRK-İŞ, mevcut açlık ve yoksulluk sınırı olan 7 bin 785 TL’yi işaret ederek, asgari ücretin bu miktarın üzerinde olması konusunda ısrarcı. Bunun yanı sıra enflasyonun da göz önünde bulundurulması ve miktarın bu şekilde belirlenmesi gerektiğine de dikkat çekiyor

Bir sonraki toplantının 20 Aralık 2022’de, Salı günü yapılması bekleniyor.