EkonomiGündem

Moody’s ticari kredi kısıtlaması konusunda uyardı

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s BDDK’nın geçtiğimiz haftalarda aldığı ticari kredi kısıtlaması konusunda uyardı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçtiğimiz günlerde ticari kredi kullanımı ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitmiş ve ticari kredi kullanımına yeni kısıtlamalar getirmişti. Bu kararın ardından dünyada en çok itibar edilen kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Moody’s ticari kredi kısıtlaması konusunda uyarıda bulundu.

Kredi kalitesini bozabilir

Moody’s konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede BDDK’nın TL kredi kısıtlamasının bankacılık sektörünün kredi notu için negatif bir etken olduğunu ve kredi kısıtlamasıyla birlikte şirketlerin refinansman riskinin arttığı, bunun da bankacılık sektörünün kredi kalitesini bozabileceği belirtildi.

Moody’s kur üzerindeki baskıyı hafifletmek için çeşitli önlemler alındığını ancak bu önlemlerin etkileri azaldığını ve TL’deki değer kaybının temel nedeni olan ‘ortodoks olmayan politikalara’ yanıt vermediğini aktardı.

Öte yandan Moody’s BDDK düzenlemesi sonrası şirketlerin döviz varlığının azalmasının şirketlerin kurdaki değer kaybına olan direncini azaltabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu