EkonomiGündem
Trend

Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini açıkladı

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini açıkladı. Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin enflasyon beklentisini yükseltti. Detaylar haberimizde.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini açıkladı. Buna göre kuruluş daha önce yüzde 52,1 olarak açıkladığı 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 68,6’ya yükseltti. Diğer yandan Moody’s 2022 büyüme tahminini ise yüzde 3,5 yüzde 4,5’e çıkardı.

Global Makro Görünüm 2022-23 Raporu

Moody’s Global Makro Görünüm 2022-23 Raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin olarak makro ekonomik beklentilerini açıkladı. Moody’s raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin enflasyon beklentilerini yükseltti.

Global Makro Görünüm 2022-23 Raporu
Global Makro Görünüm 2022-23 Raporu

Moody’s Global Makro Görünüm 2022-23 raporunda daha önce Türkiye ekonomisine ilişkin olarak yüzde 52,1 olarak öngördüğü 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 68,6’ya, yüzde 30 olarak öngördüğü 2023 yılı sonu enflasyon beklentisini ise yüzde 40 olarak revize etti. Öte yandan raporda Moody’s Türk ekonomisine ilişkin olarak uyarılarda bulunarak Türkiye’deki enflasyonist risklerin yukarı yönlü olduğu, enflasyonun enerji ve gıda fiyatlarının düşmemesi halinde yükselmeye devam edeceği belirtildi.

Diğer yandan Moody’s raporda yıllık enflasyonun yüzde 80’e yaklaşmasına rağmen TCMB’nin politika faizini 100 baz puan düşürmesine de dikkat çekti.

Diğer yandan Moody’s ekonomik büyümeye ilişkin olarak ise iyimser bir tablo çizdi. Moody’s Türk ekonomisine ilişkin enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize ederek Türkiye için 2022 büyüme beklentisini yüzde 3,5 yüzde 4,5’e çıkardı. Ancak Moody’s Türkiye ekonomisinin önümüzdeki aylarda hızla yavaşlayacağını belirterek 2023 için yüzde 4 olan büyüme beklentisini yüzde 2’ye çekti.

Moody's küresel ekonomik büyümenin yavaşladığını belirtti
Moody’s küresel ekonomik büyümenin yavaşladığını belirtti

Küresek büyümede yavaşlama

Moody’s raporunda küresel ekonomiye ilişkinde değerlendirmelerde bulundu. Moody’s küresel çapta devam eden ekonomik sıkılaşma ile birlikte küresel büyümenin yavaşladığını belirtti. Küresel ekonomik büyümenin, merkez bankalarının enflasyonu düşürmeye yönelik hamlelerinin ardından finansal koşulların sıkılaşmasıyla zayıflamaya devam ettiğine işaret edilen raporda, görünüm olumsuz olsa da yüksek frekanslı verilerin 2022’nin çalkantılı ilk yarısının ardından yeni bir istikrara işaret ettiği aktarıldı.

Öte yandan Moody’s, mayıs ayından bu yana küresel büyüme tahminlerinin önemli ölçüde aşağı yönlü revize edildiği belirtilerek, söz konusu revizyonların yılın başından bu yana birçok büyük ekonominin görünümündeki önemli bozulmayı yansıttığı kaydedildi.

G20 ekonomilerinin geçen yıl yüzde 5,9 büyüdüğü anımsatılan raporda, bu yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 2,1 büyümelerinin beklendiği bildirildi.

Moody’s, mayıs ayında yaptığı tahminde, G20 ekonomilerinin 2022’de yüzde 3,1 ve 2023’te yüzde 2,9 büyüyeceğini öngörmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu