Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır 2019

Öğrenim kredisi, yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi, sosyal ve kültürel açıdan gelişimlerini sürdürebilmeleri amacıyla devletin verdiği borç para olarak adlandırılır. Öğrenim kredisi öğrencinin yükseköğrenim hayatı bitene kadar sürdürülür. Özellikle üniversite döneminde eğitim masraflarının karşılanması için parasal desteğe ihtiyaç duyarız. Bu parasal desteği sağlayan kurumların amacı öğrencilere öğrenim hayatı süresince eğitim ve sosyal alanda destek olmaktır.

Üniversite öğrenimi için ilk defa öğrenim kredisi kullanmak isteyen öğrenciler, üniversite kayıt işleminin ardından öğrenim kredisi için başvururlar. Kurumun internet adresinden kayıt oluşturup ya da e devlet den başvuru yapabilirler. Daha sonra okullarından alacakları öğrenci belgesi ile KYK başvurmaları gerekmektedir.

Öğrenim kredisi başvurusunu yapanlara her zaman öğrenim kredisi çıkmayabilir. Yapılan incelemeler sonucunda öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin gerekli belgeleri toplayarak kuruma başvurmaları gerekir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak Öğrenciler

Öğrenim kredisi alan öğrenciler kadar, bu krediyi alamayan öğrencilerin de olduğunu unutmamak gerekir. Öğrenim kredisinden yararlanamayan öğrenciler üniversite öğrenimini tamamlamış kişilerdir. Bir kişi aynı anda hem kredi, hem burs alamaz. Ona göre tercih edip başvurusunu yapabilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiler, yabancı uyruklu öğrenciler, açık öğretim ya da uzaktan eğitim alan öğrenciler ve kesin hüküm cezası olan öğrenciler öğrenim kredisi alamazlar. Bir öğrenci öğrenim kredisi alırken, durumunda sonradan değişiklik oldu ise bu durumları belgeleyerek kuruma müracaat etmeleri gerekir.

Öğrenim Kredisinin Geri Ödenmesi

Okumak için durumu olmayan öğrencilerin devletten her ay aldıkları ücreti okul bittikten sonra 1 ya da 2 sene sonra daha uygun ödeme seçenekleri ile öderler. Borçlu olanlar, ödeme zamanı geldiğinde kredi taksitlerini her dönemin son ayının son iş gününe kadar ödemek zorundadırlar. Eğer ki maaştan kesilme söz konusu ise borcun banka dekontunun tarihi geçerli olur. Öğrenim kredisi ödemesi yapılırken, öğrenim zamanında alınan paranın faizleri ile birlikte geri ödenir. Fakat ödemenin gecikmesi ya da artık ödeme yapılmaması durumunda ise bu karar vergi dairesine devredilir. Bu saatten sonra artık muhatabınız banka değil vergi dairesi olacaktır.