Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Hayatını kaybeden kişinin bulunan sigortası anne, baba, eş ve çocuklar arasında kullanması mümkün olmaktadır.

Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Ölen emeklinin sigortasından kimler yararlanabilir? Ölen emeklinin sigortasından kalan aylık dul maaşı olarak verilmekte ve kız ile erkek çocuklarına yetim aylığı olarak ödemesi yapılmaktadır. Ölen emekliden geriye kalan Genel Sağlık Sigortası hakları da aynı zamanda birinci derecede yakın olan akrabalarına devredilmektedir. Aylığı alması için gerekli olan şartlara uygun olan kişiler ölen emelinin sigortasını ve emekli aylığını kullanmaya devam etme şansını elde edeceklerdir.

Ölüm Aylığı Nedir?

Ölüm aylığı sigortalı olarak çalışmış veya emeklilik hakkına sahip olan kişinin vefat etmesinin sonrasında almış olduğu emekli maaşının birinci derece yakınları tarafından alınan aylığa denilmektedir. Anne, baba, nikahlı eş ve çocuklar arasında paylaşımı sağlanan ölüm aylığı kişilerin sosyal durumuna göre verilmektedir.

Ancak gerekli olan şartlara uymayan kişilere yapılan ödemelerin kesilmesi mümkün olmaktadır. Ölüm maaşı için belirlenmiş olan limitlerin üst sınırı, vefat eden kişiden kalan emekli maaşının % 75 oranında olan tutardır. Özellikle ölüm aylığı tek bir kişiye bağlanması halinde ve aylığı almaya uygun olan başka biri yok ise kişilerin statüsüne göre aylık tutarı ayarlanmaktadır. Bu aylık maaşın kesilmesine neden olan her hangi bir unsur ile karşı karşıya kalınması şartıyla ömür boyu ödemesine devam edilmektedir. Ölüm aylığı limiti ayarları yapılırken çocukların sayısı, eşinin çalışması, eşin yeniden evlenmesi ve çocuklardan Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışanların olup olmadığının belirlenmesi yapılır.

Ölen Emeklinin Sigortasından Faydalananlar

Ölen emeklinin sigortasından ve maaşından faydalananlar yapılması gereken bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Vefat eden emeklinin yalnızca nikahı bulunan eş, anne, baba ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanmaktadır. Bu durumda sadece bu kişiler sigortadan faydalanabilir. Ancak resmi nikahı olmayan kişiler ve kardeşler sigorta ile ölüm aylığından faydalanması mümkün olmamaktadır. Ölen emeklinin sigortasından kimler faydalanabilir? Bu gibi durumlarda hak sahibi olan kişilerden farklı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ölen emeklinin maaşı ve sigortasından faydalana kişilere koyulan şartları ihlali durumunda maaşın kesilmesi sağlanacaktır.